| Derude a întrebat:

as dori ca dupa ce termin liceul sa urmez facultatea de limbi straine, dar am niste intrebari:
In ce consta admiterea?
In ce orase sunt aceste facultati?
Am nevoie sa cunosc ceva din limba pe care vreau sa o invat (de exemplu norvegiana, finlandeza, daneza etc...)
Multumesc

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cele mai cunoscute si considerate bune facultati de limbi straine din scoala sunt in Bucuresti, Cluj si Timisoara.
In Bucuresti ai posibilitatea de a incepe o limba straina de la 0 in primul an, dar trebui sa stii si una foarte bine la care vei da si admiterea. Nu stiu sigur daca conteaza bacalaureatul, intra la ei pe site si vezi + trebuie sa aiba si subiecte.
In Timisoara trebuie sa dai admitere la 2 limbi straine (engleza, franceza, germana, spaniola, italiana) pe care e considerat ca le stii la un nivel mediu. Fiecare admitere conteaza 40% din media totala, 20% atribuindu-se notei totale obtinuta la bacalaureat.
In Cluj nu prea stiu cum functioneaza, cred ca e tot admitere la cate o limba straina, dar nu stiu procentul alocat.
Daca te hotorasti pe Timisoara, lasa-mi un mesaj privat.

| AdrianTzar a răspuns:

Ştiu că la facultatea de litere din Timişpara sunt la alegerea profilului Romana şi o limbă străină sau două limbi străine. Dar nu ştiu exact dacă sunt cele precizate de tine, cel puţin română-rusă ştiu că este, plus foarte cunoscutele: engleză, spaniolă, germană, franceză...