| Andreeajuliah a întrebat:

Aș avea nevoie de un sfat în legatură cu facultatea pe care vreau să o urmez. M-am hotarât sa merg la limbi straine și mă gândeam să aleg chineza sau norvegiana. Totuși nu ma pot hotarî ce să urmez. Îmi poate da cineva un sfat?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sfatul meu ar fi sa nu urmezi acea facultate. Gandeste-te un pic ce vei face in viitor?

O sa stii chineza. Bravo. Si restul de 1.5 mld de oameni o vor sti. In plus ca sa cunosti chineza chiar trebuie sa o vorbesti. Fara exercitiu se uita repede.

Norvegiana, la fel.

Si la finalul facultatii? Ce se va intampla? Vei vorbi chineza si norvegiana. Iar engleza care este cea mai apreciata si folosita in europa, nu o vei cunoaste.

Sa zicem ca termini facultatea cu bine. Ce poti sa faci dupa? Translator? Profesor si mai ce? Merita?

| Andreeajuliah explică (pentru cristimihailov):

Nu știu ce voi face pe viitor. Mă gândeam că după îmi voi găsi un post de traducător. Totuși China a devenit o țara destul de puternică, mai ales economic, iar la norvegiana ma gândeam că și dacă nu voi găsii un post, voi pleca în Norvegia. Sunt destul de indecisă în legatură cu facultatea, deoarece consider că nu se prea merită să faci nimic. Oricum, mulțumesc de sfat, chiar o sa țin cont de el.

2 răspunsuri:
| Darkness13 a răspuns:

Invat-o pe cea care te pasioneaza, asa o sa fie mai usor.