| Teodora1903 a întrebat:

As dori sa ma inscriu la Facultatea de Medicina, pe profilul asistenta generala. As vrea sa stiu cam in ce consta practica, ce trebuie sa faci, ce inveti..Multumesc!

1 răspuns:
| DreamerGirl7426OB a răspuns:

E o facultate complexa. In mare parte inveti despre corpul uman si bolile ce le poate dezvolta acesta. Trebuia sa ai cunostinte in limbi straine. Etc. E mult de invatat dar daca ai vointa, reusesti. In practica inveti sa pui branula, sa schimbi perfuzii, sa recoltezi sange, sa administrezi medicamente. Practica se face in majoritatea timpului in spital sub supravegherea asistentelor.
*scuze pentru posibilele greseli gramaticale*