| JBAlexandra a întrebat:

Aş dori să ştiu cum aş putea să împart( fără calculator, în mod evident ) numere foarte mari? Spre exemplu, 8000000000/ 404000. Vă rog, dacă ştiţi, să mă ajutaţi. Mulţumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Se face o simplificare.
În cazul de față cu 1000. Adică se taie cîte trei zerouri de la fiecare din cele două numere ( vezi la final).
Ar fi bine să te obișnuiești ca atunci cînd scrii numere mai mari de 1.000 să pui un punct după fiecare grupare de cîte trei cifre.
Și atunci le și pronunți ( citești ) mai ușor și sunt și mai explicite pentru cel ce citește ceea ce ai scris tu.
De exemplu numărul 37.445.530.
37 este, clar, de ordinul milioanelor.
Și atunci citim 37 de milioane, 445 de mii, 530.
Sau 443.984.564.490
Foarte ușor de citit.
443 de miliarde, șamd.
Așa, acel număr pe care l-ai scris tu, eu, sincer, nu-l pot citi.
Și vom avea de împărțit 8.000.000 la 404 ( aici am depășit eu spațiul și trebuia inclus acest rînd la primul exemplu pe care ți l-am dat).

| Samariteanul a răspuns:

In cap, ca altfel n-ai cum.E ca si cum ai zice cum pot sa beau apa fara sa deschid gura... Poti sa faci astfel de calcule pe telefon, dar calculul de sus e destul de usor pentru ca se simplifica 3 de 0 si dupa impartirea e mai simpla.Bafta!

| JBAlexandra explică (pentru Samariteanul):

Era logic faptul că îl voi face în minte sau pe foaie. Eu voiam să mi se explice pe îndelete, dar mi-am dat seama exersând, aşa mi-am adus aminte din clasele mici. Mulţumesc că ai încercat să mă ajuţi.