| danielYT60 a întrebat:

Buna,as fi foarte bucuros daca m-ar putea ajuta cineva cu un raspuns, legat de evaluarea nationala.
La romana am luat nota 7 iar la mate nota 3....mediile claselor 5-8 fiind 8.30.Ce medie finala o sa-mi iasa? o sa pot intra la ceva liceu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media de admitere in liceu este compusa din media la evaluarea nationala in proportie de 80% (in cazul tau va fi 4) si media claselor V-VIII in proportie (va fi 1, 66) deci media de admitere va fi 5, 66. Cu aceasta medie se poate intra la licee care nu sunt cautate, de regula cele slabe.