| Aretha a întrebat:

Despre Evaluarea Nationala...
Am dat recent simularea si m-a dezorientat complet.A picat doina, dupa barem as lua 8.30 la romana si la matematica 3 (n-am fost atenta,am gresit la ce e mai simplu, de 5-6 macar reuseam).
Stiu la ce trebuie sa ma perfectionez la romana.La matematica nu.E mult prea mult, e prea multa materie. Aveti vreo lista cam ce ar trebui sa invat/repet pana in nota 7-8? Nu adaugati d-astea pentru subiectul 3 laughing
Am avut 9.36, 9.29,9,11 si acum ar fi 9.20.
Ca sa intru la cel mai bun liceu din judet (34 din top 100), la profilul filologie bilingv engleza mi-ar trebui 9 (sau mai mult) la romana si 7 (sau mai putin) la mate.(In functie de romana)
Ca sa iasa un 8.31+,media de la acest profil fiind 8.27.
*Nu aleg altceva pentru ca asta e cel mai aproape si cel mai bun.Indiferent ca nu-s prea buna la engleza, voi invata in vara daca stiu ca am luat bilingvu')

*Lista cu tot ce trebuie invatat pentru nota 7-8, site-uri de unde pot invata sau unde se gasesc listele.Cum este acest profil? E lejer? Asa am auzit.
Care e diferenta dintre filologie bilingv si intensiv (eu stiu ca voi avea 5 ore/saptamana) si cum este? *
Astept raspunsuri la toate intrebarile,liste, sustinere laughing

Răspuns Câştigător
| Elimalicri a răspuns:

In primul rand, mi se pare inutil sa calculezi cat si cum ar trebui sa iei cu atata exactitate bazandu-te pe mediile din anii anteriori. In felul asta nu o sa faci altceva decat sa pui pe tine foarte multa presiune la examen, fiind constransa de note. Mediile nu au fost niciodata la fel in 2 ani diferiti. E totusi bine ca te-ai gandit unde ai vrea sa intri.
Despre matematica nu stiu ce sa iti spun. Nu exista o materie bine delimitata pentru nota 7, e in functie de ce subiect pica. Cel mai bine pentru tine ar fi sa incepi sa faci pregatire suplimantara ( meditatii), daca iti permiti din punct de vedere financiar. Daca nu, ti-as recomanda sa lucrezi modele de la examenele anterioare si sa te verifici apoi cu baremul, incercand sa intelegi ce-ai gresit. Gasesti zeci de subiecte pe internet. Desigur ca trebuie sa stii teroria bine, formulele de arii si volume, ca sa scoti ceva si la a 3 a parte.
Profilul pe care l-ai ales este bun, dar daca nu te descurci la engleza, mai bine mergi la intensiv decat la bilingv, fiindca nu poti recupera foarte multe intr-o vara. Succes la examene! Sper ca te-am ajutat! Funda? happy

| Aretha explică (pentru Elimalicri):

Sfat bun.Merci.

3 răspunsuri:
| QueenRaluca24 a răspuns:

Ați primit deja notele?

| Aretha explică (pentru QueenRaluca24):

Baremul este pe internet.M-am corectat singura dupa barem si atat cred ca e.Citeste si tu bine.