| MonaMonica23 a întrebat:

Buna,as vrea sa aflu ceva despre un rege,print sau sultan pe nume Hassan Moustafa parca,stiu ca a trait in egypt cairo,in timpul piramidelor,si era foarte dur si rau,era prieten bun cu Vlad Tepes, si a construit o moschee albastra. As vrea sa aflu ceva despre el,sotia lui, niste poze daca se poate va rog mult. Va multumesc, dau funda happy :*

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Moscheea_Albastr%C4%83_din_Istanbul
Moscheea Albastră din Istanbul a fost construită între anii 1609 și 1616, în timpul domniei sultanului Ahmed I, de către arhitectul Mehmet Ağa, format la școala arhitectului Sinan, cel mai renumit arhitect al Turciei.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vlad_%C8%9Aepe%C8%99
Vlad Țepeș (n. noiembrie/decembrie 1431 - d. decembrie 1476), denumit și Vlad Drăculea (sau Dracula, de către străini), a domnit în Țara Românească în anii 1448, 1455-1462 și 1476.[1]
http://www.isportconnect.com/....../index.php
http://blogs.bettor.com/......ws-a111342
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hassan_Moustafa
Moustafa Hassan ( arabă : حسن مصطف, Egipt, 28 iulie 1944th ), un pensionar egiptean handbal jucător și antrenor fostul, actualul presedinte al Federatiei Internationale de Handbal.
Moustafa a fost născut pe data de 28 Iulie 1944th [1], în Egipt. El a continuat studiile la Leipzig [2] [1], care ar apăra în curând teza de doctorat și a obținut doctoratul kinetoterapie. [1]
Cariera sa a fost marcată de joc 15 de ani de joaca pentru Cairo clubului Al Ahly SC, [1], precum și 10 ani pentru a juca pentru echipa națională, [1], cu care a câștigat mai multe medalii continentale. După pensionarea sa, el sa dedicat coaching-ul, coaching-ul clubului său părinte [1] și conduce echipa națională de 10 de ani. [1] În timpul mandatului său de meniu, Egiptul a obținut un succes istoric la nivel continental și mondial. În timpul sezonului, 1997th / 1998th Am votat pentru cel mai bun antrenor din Egipt. [1] Pentru un timp el a lucrat ca un arbitru de handbal. [1]
Cu toate acestea, la nivel global Moustafa este cunoscut sub numele de handbal și oficiale sport. Cariera sa administrativă a început în 1984th ani, când a fost ales pentru prima dată președinte al Handbal egiptean Federației, care a condus la 1992nd ani, și apoi din nou de la 1996th la 2008th ani. [1] Atunci când 1992nd plecat Handbal asociere, 2000-lea a fost secretar șef al Olimpic egiptean Comitetului, iar în timp a devenit un membru al Consiliului IHF s ". [1] În 1999th a fondat Marea Mediterană Handbal Federația, care a condus la 2003rd ani. [1] cel mai mare succes a venit în 2000. , atunci când Congresul IHF -in Estoril a fost ales presedinte al Federatiei Internationale de Handbal, reușind austriece Creste Erwin, care este o alianță condusă de 1984th ani.
Moustafa este cu siguranță au condus la o dezvoltare semnificativă în handbal lume, ca el a contribuit la popularizarea sportului la nivel mondial, dar mandatul său a fost marcat de mai multe controverse, de la a fi acuzat pentru comportamentul despotic al Asociației, [3] peste acuzații de luare de mită, [ 4] [5] [6] până la confruntarea controversat, cu Peter Mühlematterom, [7] Secretarul IHF, care este 2009th a fost îndepărtat din funcție.
Capabil să vorbească araba, germana si engleza limba. [1]
http://www.ihf.info/......fault.aspx

| MonaMonica23 explică (pentru MMihai):

Va multumesc pentru raspuns, dar am vrut sa aflu despre un alt Hassan din ani timpurii, foarte multi ani nu asa... dar oricum va multumesc pentru ajutor happy sanatate