| ramonia a întrebat:

Buna happy as vrea sa aflu mai multe despre programul Erasmus. Acum sunt in clasa a 12-a dar as vrea in timpul facultatii sa studiez cu acest program in Lyon pe domeniul limbilor straine.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti. Sora mea a plecat in Bordeaux. Primea 700 de euro lunar bursa, iar de cheltuit, crede-ma, nu cheltuia atat.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Acum,programul se numeste "Erasmus + "--- vezi cateva detalii sumare pentru studenti :http://www.erasmusplus.ro/......niversitar

p.s. Zic sa nu visezi prea mult! --- banii primiti vor fi atat de putini incat nu-ti vor ajunge pentru subzistenta si vor trebui completati din surse proprii.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde! La UBB, facultatea de litere, cuantumul bursei Erasmus + va fi de maxim 500 euro(minim 450 euro)/luna, in functie de tara de destinatie.Mobilitatile de studiu sunt de minim 3 luni si maxim 10 luni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Exact, depinde. Poate ea va avea bafta sa prinda o bursa de toata frumusetea. Nu-i poti musca aripile spunandu-i sa nu viseze prea mult.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus, "depinde" m-am referit la faptul ca unele universitati(putine, de alfel!) isi spijina studentii acordandu-le un mic suport financiar pe langa acei 500 euro(subventia pentru SMS-mobilitate studenteasca de studii, alocata universitatilor de catre ANPCDEFP). Nu stiu care dintre universitatile din Ro se lauda ca sprijina prin cofinantare mobilitatile de studii dar sigur stiu ca UBB Cluj nu cofinanteaza si nici Universitatea Bucuresti(http://www.unibuc.ro/n/ organizare/erasmus/sele-eras-mobi-stud/ ). Presupun ca nici Universitatea Iasi nu cofinanteaza caci face parte din acelasi consortiu cu cele doua (din Cluj si Bucuresti)---doar presupun!

Cat despre acuzatia cum ca i-as "musca aripile", exagerezi!---am atentionat-o,doar! Aplicantii stiu ca un grant nu acopera integral cheltuielile(de transport local, de cazare, de masa etc.)---totalul cheluielilor lunare depind in mare masura de posibilitatile materiale ale universitatii gazda si de tara de destinatie.

p.s. Sora ta a aplicat pentru mobilitatea SMP, un alt tip de mobilitate Erasmus, cu durata de 3 luni si un grant de 700 euro --- vezi tabelele din documentul privind modul de acordare a fondurilor Erasmus :http://www.anpcdefp.ro/......tii_v5.pdf

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Gresesti. Sora mea a plecat in Bordeaux. Primea 700 de euro lunar bursa, iar de cheltuit, crede-ma, nu cheltuia atat.

| dannyel86 a răspuns:

Programul Erasmus are la baza un parteneriat care se incheie intre universitati din Romania si cele din strainatate. Trebuie sa ai calitatea de student la o facultate din cadrul unei universitati romanesti, partenere Erasmus. Conditiile de aplicare si participare sau un astfel de schimb de studenti (precum si alte detalii), gasesti pe site-ul oficial al acestor universitati incluse in Erasmus.