| Evileye6 a întrebat:

As vrea sa dau la medicina generala si as vrea sa stiu daca se merita. Nu fac asta pentru bani sau ceva, sunt la un profil de stiinte ale naturii, ma pricep la biologie si chimie, fizica imi place dar nu sunt asa buna la ea. Oricum, mai am de muncit la toate trei. Vreau sa mai stiu daca se intra cu admitere sau cu dosar, iar daca e cu dosar ce medie imi trebuie. Momentan am media 9, 12 pe clasa a 9-a. E destul de mica avand in vedere ca sunt la un liceu de elita. Problema e ca nu ma pricep la matematica si trebuie sa dau BAC-ul la asta, iar daca se tine cont de media de la BAC, sunt terminata. Matematica ma trage in jos. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Momentan mediile din anii de liceu nu contează pentru admiterea la medicină, ci contează media de la BAC și notele luate în examenele de admitere de la facultate. Dacă spui că mai ai de muncit la toate, țin să îți spun că la chimie se dă doar chimia organică, la biologie poți opta pentru biologie vegetală(a IX-a și a X-a) sau umană(a XI-a și a XII-a), iar despre fizică...ce pot spune...Ce am zis eu mai înainte se aplică la București. Alegi între biologie-chimie/biologie-fizică, la Tg. Mureș alegi doar între chimie și biologie, iar despre alte universități nu mă pot pronunța. Decât să te axezi pe materii care ție nu-ți vor folosi mai departe(geografie, istorie, logică etc pentru că nu le dai la BAC, nici la admitere), mai bine te axezi pe română, matematică, fizică, chimie și biologie. Dacă nu te descurci foarte bine la matematică, vorbește cu părinții tăi să mergi o dată pe săptămână în particular la un profesor bun sau să îți rogi colegii buni la matematică să îți explice și ție neclaritățile.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Unicul criteriu de selectie a candidatilor la concursul de admitere pentru domeniul sanatate, la oricare dintre Universitatile de Medicina si Farmacie din Romania, este media la testele grila.Media de la bac conteaza numai in situatia de departajare a doi candidati cu aceiasi medie la testele grila --- ultimul loc in lista celor admisi este ocupat de candidatul care are cea mai mare medie de bac.

Cat despre probele de concurs si tematica acestora te poti informa de pe site-ul fiecarui UMF din Ro.--- de exemplu, la UMF "Carol Davila" Bucuresti, poti descarca tematica pentru fiecare program de studiu de aici: http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/viitori-studenti/admitere-2014

| neutrino a răspuns:

Invata si la matematica si fii calma, pana termini tu liceul multe se vor mai schimba, insa un lucru va ramane valabil: la facultatile bune, mereu vor intra numai elevii foarte buni.

| Okkultist a răspuns:

Este foarte bine. Daca dupa doresti sa faci o specializare alege stomatologia sau ginecologia, astea sunt banoase.
Recomand stomatologia fiind o combinatie dintre arta, sculbtura si medicina, o chestie foarte frumoasa.
Dar daca vrei sa fi medic de familie este ok, si mai usor, chiar relaxant.
Mult succes happy (Y) happy