| CatJ a întrebat:

As vrea sa imi calculez si eu media la romana dar nu stiu cum.Imi poate spune cineva? Dau funda :*

Răspuns Câştigător
| dyannee a răspuns:

Aduni notele, le imparti la cate sunt, adaugi teza si imparti la 4.

| didiDia a răspuns (pentru dyannee):

Nu e adevarat ce ai scris. Media aritmetica a notelor din oral se inmulteste cu 3, la asta se aduna teza si rezultatul adunarii se imparte la 4.

| dyannee a răspuns (pentru didiDia):

Ai dreptate. Am uitat sa spun ca se inmultesc cu 3 dupa ce le aduni si imparti. Uuups. whistling Scuze. x_X

13 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Aduni toate noatele, le inparti la cate sunt, apoi rezultatul il inmultesti cu 3+teza si apoi inparti la 4
Ex. 6+5+4+9+4+7=35/6= 5.83*3= 17.49+8(teza)= 25,49/4= 6.37.

| AdyTtZa a răspuns:

Aduni notele le imparti la cate sunt le inmultesti cu 3 adaugi teza si le imparti la 4

de ex ai 5, 5, 6, 4 si 5 in teza.20:4=5x3-15+5(in teza)=20:4=5 media

| didiDia a răspuns (pentru AdyTtZa):

Nu e corect sa scrii un carnat de egaluri neadevarate.
Corect este asa:
5+5+6+4=20
20:4=5
5*3=15
15+5=20
20:4=5

| AdyTtZa a răspuns (pentru didiDia):

M-am grabit. oricum tot aia dadea.

| didiDia a răspuns (pentru AdyTtZa):

Daca scrii la lucrarea de matematica/ testele nationale/ bacalaureat tot asa, nu o sa iei nota prea buna.

| AdyTtZa a răspuns (pentru didiDia):

Una este sa scriu pe o foaie semnele alea, una e sa le scriu la calculator asta e...m-am grabit

| Lette a răspuns:

Dyannee nu are dreptate. Spune-mi notele si iti voi explica

| dyannee a răspuns (pentru Lette):

Am scris la repezeala si am uitat sa scriu ca se inmultesc cu 3 dupa ce faci media lor aritmetica. straight face

| Lette a răspuns (pentru dyannee):

Da,asa e ok.Sanatate!:*

| dyannee a răspuns (pentru Lette):

Multumesc,la fel. :*

| laura915 a răspuns:

Buna..pai ca sa-i calculezi media la romana trebuie sa aduni toate nutele(fara teza)le imparti la nr de note. rezultatul il aduni cu teza si imparti la 2.ma bucur ca ti-am fost de ajutor:*bafta
::*