| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa încep sa fac școala de șoferi și e greșit dacă mă apuc prima data de învățat și după sa încep?
Eu la școală învățam totul pe de rost și îmi e greu dacă as învață totul pe de rost.
Și mi-ar fi mai ușor dacă as începe să citesc legislația și sa fac chestionare și după sa ma apuc sa fac.
Sau e greșit?
Mai fac asa chestionare și le mai nimeresc. Menționez că nu am citit deloc legislația. Doar din chestionare.
Și as vrea ca să învăț prima data și după sa ma apuc.
Sau e greșit?
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este chiar indicat si recomandat ca inainte de a incepe cursurile scolii de conducere, viitorul conducator auto sa cunoasca deja pe cat este posibil : FOARTE BINE legislatia rutiera si regulile de circulatie. Insa toate informatiile privind regulile si legislatia rutiera trebuie sa fie invatate LOGIC si nu papagaliceste.
Rezolvarea chestionarelor devine posibila numai in cazul in care cunosti toate legile si regulile de circulatie. Succes!

| Sofer a răspuns:

Fai mediul de învățare și apoi chestionare. Eu asa m-am apucat înainte sa încep școală de șoferi.

| PainTech a răspuns:

Mai intai inveti legislatia apoi te apuci de scoala de soferi.
Ai aici tot ce ai nevoie sa stii : https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie.

Majoritatea intrebarilor sunt la mintea cocosului, totusi exista unele mai complicate si unele la care trebuie sa inveti efectiv raspunsul deoarece intrebarea nu e chiar atat de clara.

| ovidiu29asd a răspuns:

Nici nu cred ca te mai lasa vreun instructor sa faci sedinte de sofat fara sa stii legislatia, din ce mi-au zis cativa prieteni care au dat recent, te obliga sa dai un examen la ei la scoala si abia daca faci punctajul corect pe intrebarile de legislatie, te baga sa conduci.
Cel mai simplu e sa citesti codul rutier si dupa asta sa faci chestionare, altfel o sa le iei la nimereala si o sa le incurci