| Mimi_Crina_1970 a întrebat:

As vrea sa inteleg cum functioneaza printf si ce inseamna printf("%d", b);, printf("%c",’*’);, samd. Imi poate explica cineva toate aceste caractere?: d, u, o, x, X, f, F, e, E, g, G, a, A, c, s, p, n, %. Multumesc frumos!

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Functia printf este o functie predefinita in limbajul C.
Aceasta afiseaza pe ecran ceva.

Primul parametru (sau argument) al functiei este formatul textului ce urmeaza a fi afisat. Al doilea argument este textul (a se nota ca prin text ne putem referi si la numele).

Daca urmeaza sa folosesti un numar intreg, formatul, evident, va fi de tip "%i" sau "%d" - i vine de la INTEGER, d vine de la DECIMAL.

Daca urmeaza sa afisezi niste caractere, formatul va fi "%s" - s vine de la string.

http://www.cplusplus.com/reference/cstdio/printf/
Aici mai multe despre functia printf si despre formatele acceptate.

P.S.:
printf("%d", b) va afisa valoarea variabilei b
printf("%c", "*") va afisa o steluta