Întrebare recomandată | AleDia a întrebat:

As vrea sa invat engleza, sa pot vorbi fluent si sa ii intelegpe altii.
1.Cum pot sa o invata repede?
2.Cate luni imi ia sa o invat?
3.Cum pot sa invat sa vorbesc cu accent britanic sau america?

17 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Ca sa o inveti repede,ai putea sa te uiti la filme care sunt si in alte limbi(japoneza,coreeana, spaniola, italiana, franceza, etc) decat engleza cu subtitrarea in engleza.Eu asa am avansat happy

| DenisIonut01 a răspuns:

Pai la 1. Poti cauta o profa de engleza care sa te ajute
sa vedem la 2.depinde cat de capacitive esti, adica cat de repede inveti, dar si de compatibilitatea cu profa aceea, daca ea stie sa iti explice pe intelesul tau o sa inveti foarte repede.
3.depinde de fiecare dar in principiu iti trebuie multi ani traiti intr-o tara ca sa prinzi accentul
Bafta!

| drogh a răspuns:

#Ai nevoie de un meditator.
#Ai nevoie de mult exercitiu cu dictionarul, culegeri si carti cu multe expresii.
#Iti poti lua acel set de la librarie cu CD.
#Daca ai ambitie, o poti invata repede, insa trebuie sa retii multe cuvinte pe de rost.

| Northern a răspuns:

Nu știu cât de repede o poți învăța.O limbă străină nu trebuie învățată repede.Ai nevoie de mult timp pentru a cuprinde toate detaliile, 1 an, 2, depinde și de tine.Nu prea înțeleg învățatul rapit.Ori înveți bine, ori înveți doar că să știi că ai învățat repede.Accentul britanic îl ''obții'' prin comunicare cu nativi de limbă engleză. Când zic comunicare, mă refer la ceva permanent.Baftă!

| MisFit20 a răspuns:

Seriale in engleza si iar seriale, eu am invatat intr-un an destul de bine, acum depinde de persoana, poti incepe cu carti pentru copii si cu timpul sa urci stafeta. Exerseaza zilnic si nu te da bauta.

| PVAAVU a răspuns:

Iei de pe un site, sau FII ATENT LA ORE!

| Enki a răspuns:

Daca inveti repede iti poate lua doar o luna, depinde de fiecare.accentul britanic se prinde in timp, nu e usor deloc.iti trebuie ani sa vb bine si cu accent.

| BlakeLively a răspuns:

Nu poti invata niciodata o limba la perfectie, cel putin asta am auzit eu, dar sa o vorbesti fluent, adica sa intelegi tot ce zic oamenii aia acolo si sa raspunzi, mai pe scurt sa poti purta o conversatie, se poate. Exista pe Internet foarte multe cursuri de engleza, am vazut afise prin orase tot pentru specializare, depinde unde locuiesti, te poti interesa. Cauta daca vrei sa 'scapi mai ieftin' un profesor foarte bun si rabdator care sa te invete tot ce stie, si accentul va veni de la sine daca te straduiesti.Bafta!

| AntoniaOrman a răspuns:

Pai iti spun cum am invatat-o eu(Eu am invatat engleza britanica, cea americana nu stiu daca e la fel...) :
1.Mai intai am incercat sa retin regulile de citire,ca sa pot citi cuvintele. Reguli de gen: oo se citeste u; th se citeste d (cu unele exceptii la cuvinte ca si "thing" cand se citeste "fing".
Apoi am inceput cu cuvinte:
a)Mai intai cuvinte usoare: mom(mama), dad(tata), kiss(pupic), job(servici)
b) Apoi cu cuvinte putin mai grele: underground(sub pamant), something(ceva).
Apoi am inceput cu gramatica. happy
Unele lucruri le poti schimba la aceasta ordine, doar nu incepe cu gramatica. Este ca si cum ai alcatui o propozitie si ea ar suna asa: Chineza alfabet are greu. laughing Intelegi tu la ce ma refer laughing
Sper ca ti-am fost e ajutor. happy

| 1234dany5 a răspuns:

Pai depinde... daca ai facut engleza si in clasele mai mici iti va fi foarte usor mai ales daca iti alegi vreun curs de pe internet sau la tine acasa dar daca nu ai facut engleza pana acum si nu sti prea multe ...nu-ti zic neparat ca n-o sa inveti dar cred ca mai greu.Dar daca iti doresti foarte mult sa inveti si iti dai silinta o s-o inveti cat mai repede.Cat despre accent nu se stie ori ti-l formezi cu timpul ori nu stiu poate ti-l poti face in timp ce citesti. Mai multe informatii primesti de la cursul pe care vrei sa-l urmezi dar daca nu vrei sa inveti printr-un curs nu stiu desi sunt si alte metode de a invatawinking

| Ruxy5 a răspuns:

In doua luni, dar cu professor si sa faci o data la zile. Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| FataFaraSentimente a răspuns:

Depinde de dorinta ta, cat de mult iti doresti sa inveti limba. Cu vointa poti s-o inveti si intr-o luna.Sunt cursuri de limbi straine intensive acolo poti invata engleza + gramatica acesteia. Si mai e inca o faza, incearca sa gasesti persoane din alte tari cu care sa comunici doar in engleza asa ai putea progresa si iti dezvolta capacitatea de a vorbi fluent. Bafta!

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

Mie inainte nu imi placea deloc engleza. Pur si simplu o uram. Dar din clasa a 6-a incoace am inceput sa fiu interesat de filmele de la tv. Ma uitam chiar la 5 film e pe zi uneori. In cateva luni am inceput sa fac legatura la ceea ce spuneau ei si usor usor am inceput sa invat engleza. Am fost mult mai activ la ore si acum stiu engleza undeva pe la nota 9. Nu foarte bine dar inteleg aproape tot la un film fara sa ma uit la subtitrare! Succes :*

| narog93 a răspuns:

1. Exista cursuri specializate
2.Depinde de tine
3.Nu cred ca este posibil

| asddsa2009 a răspuns:

Salut, am invatat engleza (accidental) si am niste lucruri care te-ar putea ajuta!
1.Eu am jucat un joc numit Roblox. Intr-o zi m-am aflat ca stiu engleza pe de rost.
2.Nu stiu sigur, dar am aflat asta pe la 9 ani si sigur nu am inceput jocul inainte de scoala.
3.Accent? Am fost, am vazut, am invatat. Deci pe masura ce avansezi, inveti mai bine. Ca si acceleratia!

| Andreeadeux a răspuns:

1.Depinde de tine cat de repede poti sa pricepi limba. Daca chiar vrei sa o intelegi nu te grabii.
2. Poate sa iti ia ceva timp.Eu cred ca daca vrei sa inveti cu multa atentie o sa-ti ia cam 6 luni.
3.Accentul o sa-l castigi in timp.Incearca sa gasesti pe cineva cu accent cu care sa comunici.Bafta!