Întrebare recomandată | catalin965 a întrebat:

as vrea sa lucrez la cadastru si as vrea sa stiu ce esti mai bine sa urmez, facultatea de geografie sectia cartografie sau planificare teritoariala, unde am vazut ca o sa scrie pe diploma lucrator cadastral sau sa urmez acele cursurii pentru tehnicieni? Care este diferenta intre un lucrator cadastral si un tehnician?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Lucrator cadastral, lucrator comercial, tehnician in..., electrician, medic, inginer, tamplar etc. sunt ocupatii profesionale. Pe nicio diploma de licenta nu se precizeaza ocupatia profesionala!---asadar, afirmatia ta cum ca "am vazut ca o sa scrie pe diploma lucrator cadastral ", este neadevarata.

Pe o diploma de licenta este inscris: *titlul obtinut, in exemplul tau, 'licentiat in geografie"
*domeniul, in exemplul tau, "geografie"
*specializarea, in exemplul tau,"cartografie" sau "planificare teritoriala"( dupa caz)

In nomenclatorul ocupatiilor din Ro nu apare ocupatia de "lucrator cadastru". In schimb, apare ocupatia de "cartograf","topografi" cu nivel de studii 4( studii superioare) :http://www.rubinian.com/cor_4_grupa_baza.php?id=216

Niste amarate de cursuri sunt inferioare unei scoli postliceale!--- cursurile iti confera un nivel 3 de calificare profesionala, identic cu cel obtinut de un absolvent al unui liceu tehnologic.In schimb, scoala postliceala iti confera un nivel 3 avansat iar facultatea, nivelul 4 de calificare profesionala( pentru licenta, pentru master nivelul este 5).