| DarkieDark a întrebat:

as vrea sa ma ajutati si pe mine la o chestie despre liceu.cum e treaba la mate-info, se repeta materia din gimnaziu la mate si fizica sau doar la mate? am inteles ca la chimie se recapituleaza intr-a noua si in a 10 incepe chimia organica etc. cu cat se intra la profilul asta la colegiul nichita stanescu Ploiesti?

Răspuns Câştigător
| dydy21 a răspuns:

La mate-info vei duce materia de la gimnaziu mai departe. La matematica poti spune ca se repeta aproximativ primul semestru din clasa a IX-a. La fizica sunt practic 4 capitole mari pe care le tot faci in cei 4 ani cu cateva adaugiri. Dar, din care imi aduc aminte, la gimnaziu ai facut doar baza asa ca nu se va repeta foarte mult. La mecanica s-ar putea sa te ajute materia din gimnaziu destul de mult. La chimie, cum am spus o duci mai departe. Se repeta ce ai facut in gimnaziu, dar intr-un timp mult mai scurt in clasa a IX-a. Intr-a X-a si a XI-a o sa faci chimie organica iar intr-a XII-a te intorci la cea anorganica (putin mai complexa decat intr-a IX-a)

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi mediile la linkul :
http://admitere.edu.ro/2014/staticRepI/j/PH/lic/102/

http://www.admitereliceu.ro/......e-admitere

Vezi Programele ( în vigoare ) la linkul ( accesezi secţiunea Liceu/stânga ) :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx

Toate cele bune.

| DarkieDark explică:

Aha,si bac din ce se da? P.S. : am citit pe net o gramada de chestii si nu am inteles nimic, daca ma poti ajuta si cu asta...ar fi grozav!

| bursuc001 a răspuns (pentru DarkieDark):

La "Matematică-informatică" dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy