| Fancyuiop a întrebat:

As vrea sa ma transfer la alt liceu, dar nu stiu daca alegerea pe care o fac e una buna, mai ales ca in prezent sunt la un liceu cu profil teologic. Ce ma sfatuiti sa fac?

4 răspunsuri:
| Isabelamaria21 a răspuns:

Asta depinde de ceea ce vrei sa urmezi pe viitor.
Dacă nu te atrage acest profil, cel mai bine te transferi la unul care sa fie pe placul tău.

| sierra1 a răspuns:

Ce ai vrea să faci după liceu?

| SG1995 a răspuns:

Să fii popă nu e o meserie de viitor, religia mai ales cea clasică e pe moarte. Eu în locul tău m-aș orienta spre ceva mai realist și cu adevărat utilitar nu pe o meserie care ca scop extorcarea oameniilor de bani în numele unor ființe magice.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Eu consider ca daca nu ai inclinatie catre preotie poti renunta. Daca nu doresti sa dai mai departe la Facultatea de Teologie nu te va ajuta foarte mult, iar daca doresti sa dai la altceva nu stiu cum vei reusi sa te pregatesti avand in vedere faptul ca nu vei putea invata la modul intensiv pentru ceea ce ai nevoie.Dar daca te simti ok acolo, te poti pregati in paralel si pentru altceva, colectivul si profesorii sunt buni, poti ramane acolo, acumulezi si experienta spirituala.Gandeste-te bine inainte sa iei o decizie si pune pe hartie plusurile si minusurile.Insumeaza-le si vezi ce iti va da.Multa bafta!