| GeoMilck a întrebat:

Aş vrea sa ştiu ceva în legatura cu nişte facultaţi. Mai exact, vreau sa dau la fjsc (jurnalism şi ştiinţele comunicării), dar cum nu am avut timp sa mă pregătesc zic că pierd timpul degeaba încercand anul ăsta. So... Dacă mă înscriu anul ăsta la litere (universitate), anul viitor pot da admitere la fjsc (tot universitate)? Şi dacă da, le pot continua pe amândouă (în cazul în care fac faţă, evident)? Mulţumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| moonY a răspuns:

şi cam cum ar fi trebuit să te pregăteşti?! e suficientă pregătirea la Limba şi Literatura Română, din timpul liceului (presupunând că ai trecut pe la liceu, cel putin 2 zile pe săptămână.)
în urmă cu câţiva ani, am dat şi eu admiterea la FJSC. eram 1200 de candidaţi pe 100 de locuri (adică 12 pe un loc. sau cum vine? -nAm fost niciodată bună la matematică-).
am fost admisă, fără nici o pregătire specială.
du-te, nu e pierdere de timp, e o experienţă, şi dacă îţi doreşti într-adevăr, vei regreta că nu te-ai înscris!

1 răspuns:
| GeoMilck explică:

@moonY, mulţumesc pentru sfaturi, dar totuşi, nu mi-ai răspuns la întrebare. Da, pe la şcoală am dat. Dar dacă îţi aminteşti, în liceu nu faci gramatică, ceea ce se dă la admitere. Nu ştiu dacă ce mai ţin eu minte dintr-a 8a să fie suficient. Naraţiuni am făcut destule, dar...