| Balteanu_Diana_1998 a întrebat:

As vrea sa stiu cu ce medie se intra la Liceul Octav Bancila la coregrafie va rog sa-mi spuneti daca vreti ...si cand este proba va rog frumos happy

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Întrucît la liceele de artă se dă o probă practică, eliminatorie ( indiferent de secţia pentru care optezi- mizică, plastică, teatru, coregrafie), se iau în consideraţie numărul de locuri disponibile pentru fiecare secţie în parte.
Nu este obligatoriu ca o clasă să cuprindă numai elevi de la plastică, sau numai de la muzică.
Să presupunem că liceul are admisibile numai 30 de locuri ( de regulă o clasă pentru un an; fiind liceu de specialitate nu se alocă mai multe locuri).
Deci, în limita locurilor admisibile pentru clasa a IX-a, se iau în consideraţie numărul de candidaţi şi candidaţii cu notele de la 10 în jos, la proba eliminatorie se opresc pînă se completează numărul de locuri admisibile la muzică, apoi la plastică şamd.
Cei care nu mai încap... nu intră.
Nu cred că se iau în consideraţie notele din şcoala generală.
Aici de bază este proba eliminatorie.
Vezi şi un răspuns dat cu cîteva zile în urmă.

| Balteanu_Diana_1998 explică (pentru corolav):

Dar nu stii de face maematica intens