| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cum sa redactez lucrarea de licenta. De exemplu daca iau o sursa de pe internet pot sa o copiez toata si sa pun referinta? Tema lucrarii este Uniunea Europeana si nu prea am ce sa scriu de la mine. Va rog sa imi explice cineva mai babeste cum se redacteaza o lucrare de licenta. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa pui de la tine. Trebuie sa citesti mai multe carti, sa le inchizi si apoi sa spui, cu cvintele tale, ce ai inteles, sintetizand din cartile respective. Daca nu pui ghilimele, ai voie sa iei maxim 4 cuvinte consecutive dintr-o carte, niciodata 5. Dar daca dai cartea ca referinta, poti folosi ideea de acolo, prezentata cu cuvintele tale si corelata cu alte idei despre subiect din alte carti. daca vrei sa iei un citat, ii pui ghilimele. E recomandat sa nu depaseasca trei randuri si sa nu ai mai mult de un citat la fiecare 10 pagini. cand faci lucrarea de licenta nu trebuie sa inventezi tu chestii. Trebuie sa citesti cat mai mult pe subiectul respectiv (in general, pentru fiecare pagina scrisa ar trebui sa citesti minim 10, in medie 20-25 de pagini) si apoi sa sintetizezi ideile citite intr-o prezentare logica, trecuta prin filtrul intelegerii tale personale.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Scuzați-mi întrebarea : este vorba de o lucare de licență după terminarea unei facultăți?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce vrei tu se faci nu se numeste lucrare de licenta. Pentru lucrare de licenta trebuie sa te documentezi bine din multe surse apoi sa aduni informatiile si sa le expui din propria ta perspectiva.

Poti sa copii pasaje mici la care pui referinta si atat, dar citatele ar trebui sa fie undeva la 5% din lucrare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se face așa ceva.
Iar despre tema ta poți scrie destule, din diverse puncte de vedere sau având anumite obiective. Puteai să ai o temă despre România. Păi scrii chiar orice? Trebuie să existe un anumit punct de interes.
Dar de aceea în mod normal trebuie să ai un profesor / asistent îndrumător pentru lucrarea ta. El te va asigura că tema ta se încadrează în cerințele și standardele facultății / comisiei.
El îți poate face planul, consultându-te des cu acesta despre temă. Zic și eu. Ar trebui să cunoști asta deja.
O lucrare de licență se face prin contribuții / abordări proprii, chiar dacă ai diverse surse, tu nu le copiezi, ci le sintetizezi în noi idei, după un plan propriu de a ajunge la un anumit rezultat cu lucrarea.
Însă o lucrare de licență, chiar și în cazul domeniului tău, n-ar trebui să fie doar un rezumat anost de vreo 40 de pagini din niște surse fără niciun obiectiv.