| boddhisatva a întrebat:

Buna!
As vrea sa stiu daca pentru admiterea la facultatiile din cadrul Universitatii Nationale de Aparare Carol I din Bucuresti, este nevoie in prealabil de examen fizic/analize medicale, pe site-ul lor nu este specificat.
Stiu ca la Academiile militare ai nevoie de asa ceva, nici pe site-ul lor nu apare informatia asta, dar in cazul acela era clar. Cand am vrut sa aplic, nu m-am calificat pentru ca am "picat" analizele, am probleme cu ochii.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scrie foarte CLAR în lista documentelor necesare la înscriere :))
Concursul de admitere se organizează pentru candidaţii ADMIŞI la selecţia făcută de MApN & alţi "beneficiari" în Centrele de selecţie zonale!

Vezi detalii la linkul oficial :
http://www.unap.ro/ro/oferta_edu/documente%20ptr%20inscriere.pdf

Deci, TREBUIE să treci de recrutare - la care sunt OBLIGATORII teste fizice + analize medicale + test psihologic!

Toate cele bune!

| boddhisatva explică (pentru bursuc001):

:') Multumesc.
Cat de tare ai ras?

| bursuc001 a răspuns (pentru boddhisatva):

Cu plăcere happy

N-am râs prea tare deoarece m-am gândit că nu ai deschis acele pdf-uri şi ai căutat doar informaţii generale pe pagina de admitere; iar aceste detalii, sunt, de obicei, precizate în Metodologia/Regulamentul de admitere.
Plus că, şi acolo, exprimarea era puţin cam "ciudată" şi implică nişte cunoştinţe "minimale" despre ce înseamnă ( & cum se realizează ) "selecţia candidaţilor" happy
Mulţi NU ştiu că, de fapt, selecţia respectivă este echivalentă cu "recrutarea" şi implică probe fizice + analize medicale + test psihologic!

O zi frumoasă!