| anonim_4396 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu si eu care profil de la stiinte sociale este cel mai bun? Si ce se face acolo... Apropo sunt din Suceava si as vrea sa dau la Mihai Eminescu e bun liceul? As vrea sa stiu mai multe despre ce se studiaza si la ce sa da examene...etc.
funda

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu te întreb pe tine: este elevul într-atît de bun încît să fie liceul bucuros de a te primi?

| andreyna a răspuns (pentru corolav):

Da este sa stii nu se pune problema.

| corolav a răspuns:

În această bucăţică de răspuns, pe ca re mi-ai trimis-o, deja am descoperit două greşeli.
Grupul "să ştii" trebuia pus între virgule.
Asta, doar aşa, ca idee. Nu vreau să te descurajez de pe acuma.
Ai grijă! Succes!

| andreyna a răspuns (pentru corolav):

Stii ceva nu am chef acum sa stau sa pun toate virgulele nu scrie nicaieri ca trebuie sa pun fiecare virgula si un plus fac asta destul la scoala nu am chef s-o mai fac acum. Stii care-i faza nu ma descurajezi deloc de fapt ma enervezi cu toate chestiile astea asa ca nu-ti mai baga nasu unde nu-ti fierbe oala. Altadat uita-te mai atent la intrebare. Eu nu am intrebat cate sau ce greseli am facut, eu am vrut sa stiu mai multe chestii despre liceul "Mihai Eminescu".

| andreyna a răspuns (pentru andreyna):

Si inca ceva daca vrei sa stii "care" se scrie legat.

| corolav a răspuns:

Degeaba aş mai vorbi!
E greu să convingi pe om că " nu ştie că nu ştie".

| corolav a răspuns:

Iarăşi ai o căruţă de greşeli în textul pe care mi l-ai trimis.
Acel "care", asupra căruia îmi faci reproşuri, nu este scris despărţit ci, pur şi simplu, a fost scris la capăt de rînd iar cal culatorul mi l-a scris cu "blanc".
Domnişoară, în altă ordine de idei, sînt un om de 67 e ani care a învăţat cum se scrie corect româneşte, în ideea de a-i învăţa pe alţii acest lucru.
Matale, în loc să te bucuri cînd cineva îţi spune că ai greşit, şi unde a nume ai greşit, te arăţi foarte ofuscată şi contra riată.
Sincer ţi-o spun, din punctul de vedere al ortografiei şi gramaticii limbii române ai probleme şi, dacă va fi ca să se dea examen pentru intrarea la liceu, vei avea neplăceri la acest capitol.
Dar, vorba cîntecului : " Greu se mai fac oamenii oameni!"
Să fii sănătoasă!

| andreyna a răspuns (pentru corolav):

Să va explic care era ideea. Deci, în primul rând, eu sunt la o școală bună și învăț și bine la română, doar că, nicăieri nu scrie că eu trebuie să scriu cu virgule și restul. În al doilea rand, ma grăbeam și nu aveam timp să stau și să scriu toate virgulele. Iar în al treilea rând, chiar nu-mi pasă ce vârsta aveti eu am cerut doar informații de la cei capabili să-mi ofere ceea ce mă interesa și nicidecum nu am cerut sa-mi corectați greșelile. Așa că daca aveți ceva bun de zis vă ascult dacă nu nu-mi pierd timpul degeaba.

| andreyna a răspuns (pentru corolav):

Si totusi, la 67 de ani pe net? laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Am si eu bunic da nu sta pe net si e mai tanar ca dumneavoastra big grin Oare sa fie din cauza ca vreti sa tineti pasul cu tinerii... Cine stie nu vreau sa va jignesc dar mi se pare hilar, chiar comic.

| corolav a răspuns:

Degeaba încerc să te fac să gîndeşti normal.
Nimeni nu spune că eşti obligată să scrii corect gramatical româneşte dar imaginează-ţi că am o experienţă de viaţă şi îmi pot da seama că nu a fost vorba de grabă ci categoric de obiş nuinţă.
Cu alte cuvinte, în orice situaţie vei face aceleaşi greşeli.
Cît despre faptul că un om de 67 navighează pe intenet, unde ai găsit tu o interdicţie pentru o asemenea persoană?
Şi, slavă Domnului, în necesitatea de a concepe şi de a scrie cărţi, spre exemplu, am scris cîteva mii de pagini cu ajutorul calculatorului, îl folosesc, în această privinţă cu destulă pri cepe re, cu o corectă utilizare a ortografiei limbii române şi nu am a mă ruşina pentru acest lucru.
Nu ţin neapărat să aduc în discuţie această diferenţă de vîrstă între noi doi, diferenţă de mentalitate şi de experienţă în favoarea mea, dar se vede clar că eşti un copil răsfăţat, cu multe lipsuri în educaţie şi vei avea multe de suferit în viaţă pentru această a ta aroganţă şi lipsă de bun simţ.
Să ai noroc să mă înşel şi să nu am dreptate.
Rămîi sănătoasă în întunericul de inconştienţă în care te bălăceşti!