| aymar_8772 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu ce materii se fac la Facultatea de Farmacie si daca se poate face si la distanta? Mersi.

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Buna. Nu exista facultate de farmacie la distanta, doar de stat (buget si plata) si nici nu ar avea cum sa existe pentru ca prezenta la toate laboratoarele este obligatorie, altfel nu intri in examen. Eu am terminat facultatea de farmacie din bucuresti si am avut ca materii asa:
anul I: chimie anorganica, chimie analitica, matematica, fizica, botanica, propedeutica, lb engleza, ed fizica
anul II: chimie organica, informatica, chimie fizica, anatomie, microbiologie, lb engleza, ed fizica
anul III: biochimie, chimie farmaceutica, tehnica farmaceutica, chimie fizica, farmacognozie, farmacologie generala
anul IV: chimie farmaceutica, tehnica farmaceutica, toxicologie, farmacologie, laborator clinic, igiena alimentatiei, patologie, biostatistica, management si legislatie
anul V (primul semestru):tehnica farmaceutica, toxicologie, farmacologie, industrie farmaceutica, controlul medicamentului, management si legislatie; semestrul 2: practica 6 luni intr-o farmacie si apoi licenta in septembrie (examen scris, examen practic la chimie farmaceutica si la tehnica farmaceutica si prezentarea lucrarii de diploma)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate la distanta. Nici macar sa lipsesti din cand in cand nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate nu este asa.Este facultate de farmacie la Arad care are si modul de distanta, fara frecventa. E patetic, nu stiu c o sa s aleaga d tara asta... unii invata pe rupte si alti iau o diploma asa, ca asa vrea guvernu asta.Ne miram dc pleaca medicii si farmacistii, uite d aia:ca sunt prea multi cu diplome si pile si noi invatam degeaba.No offence aymar