| ℬaby a întrebat:

Buna!

As vrea sa stiu si eu ce materiii noii sunt in clasa a 5-a si pe ce se bazeaza. adica daca vreau sa dau la filologie, la ce materie trebuie sa invat cel mai mult?happy
Dau FunDatongue!

Răspuns Câştigător
| maryana5 a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti la toate materiile incat sa ai medii mari si sa te trezesti la sfarsitul anului scolar cu o medie generala buna.
Nu conteaza daca faci filologia in liceu ci unde o faci; trebuie sa fie de calitate.Ca degeaba te axezi tu doar pe romana, ca poate vei nimeri un liceu unde profesorii o zbughesc de la ore sau faceti ore "in vant", total nefolositoare.

Inca este prea devreme sa-ti faci planuri despre liceu, pe viitor te vei schimba si vei gandi altfel; daca acum iti place ceva poate peste 2 ani iti va placea foarte mult matematica.

Sfatul meu e sa inveti cat poti de mult si sa absorbi cunostinte din toate domeniile cu care te poti descurca cu usurinta la liceu.
Filologia consta in romana, istorie si latina(din clasa a 8-a) in principiu...Clasele urmatoare vor fi dificile, ai mult mai mult de invatat si trebuie sa te obisnuiesti cu pasii dificili pe care trebuie sa ii urmezi.

Ai grija.

xoxo, mary

8 răspunsuri:
| Alexxe a răspuns:

Tu in clasa a V-a iti faci planuri de liceu? Nu cred ca merita. Sincer. Asteapta, vezi de ce materii te lipesti, ce materii iti plac, si in functie de ele alege-ti profilul la care vei da. Nu da doar de dragul ''de a fi la filologie''...

| Raiden a răspuns:

Wow, din clasa a5a iti faci probleme de-astea de liceu laughing?
Ok, deci eu sunt la filologie - limbi straine, clasa aXIa, daca vrei sa incepi de acum instructajul ar fi bine sa inveti limba romana, limbile straine, geografia, istoria si in clasa a8a latina. happy

| sefata a răspuns:

Pai la filologie, presupun ca la romana, latina, engleza, franceza. Eu cam atat stiu. Succes!:*Dar apropo stiu sigur ca la profilul de filologie vei da teza din romana si latina. Asa ca intr-a 8-a fi foarte activa la orele de latina!hee hee fundita?

| KatherineSparks a răspuns:

Materii noi: informatica, lb. germana/lb. franceza, tehnologie.
Va trebuii sa inveti la romana si sa te descuri la limbile straine. Si la istorie trebuie... Stiu asta pentru ca si eu vreau sa ma duc la filo, doar ca eu am mai putin ca tine pana ajung pe acolowinking.
La real trebuie sa stii chimie, informatica, matematica, fizica si biologie [am impresia ca se alege intre chimie si biologie cand se dau tezele semestriale].

| unknown a răspuns:

Crazydia, copil incult se refera la liceu, nu mai raspunde fara informatii
Si ar trebui sa te bazezi mai mult pe lb romana si limbi straine dar mai ai mult pana la liceu
Succes!

| Mirii (:. a răspuns:

In a5a faci in plus o limba straina pe langa engleza. eu am facut franceza, la ed. tehnologica o sa ai manual. Atat.

| crazydia a răspuns:

Ce filologie eu n-am facutrolling on the floor da mno

| lavynutssa a răspuns:

Pai daca vrei la filologie trebuie sa stii roma si istorie pe asta se bazeaza si app si eu vreau sa dau la filologiebig grin