| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa studiez drept sau limni straine intr-o alta tara, oricare mai dezvotata din Europa.Cum se procedeaza? va rog sa raspundeti numai daca aveti informatii relevante!

1 răspuns:
| MalinaAndreea a răspuns:

Buna. Daca esti a 12 a e cam tarziu sa aplici si eu zic sa cauti ceva in tara. Eu am aplicat prin toamna lui 2015 la 5 universitati din UK. Am fost la un targ de universitati din Iasi in 2014 si am hotarat sa ma pregatesc si sa aplic in UK. Iti trebuie un certificat de limba straina(de exemplu Cambridge, IELTS, TOEFL). Apoi iti faci un cont pe un site UCAS ( costa cam 23 de lire-poti plati si in lei) si aici tu ai voie sa iti selectezi 5 universitati din Europa la care tu vei trimite un eseu personal( de ce ai ales facultatea lor, ce vrei sa studiezi etc) apoi ai nevoie de o scrisoare de recomandare de la un profesor. Cam astea-s cele mai importante lucruri. Si esti ajutat gratis de un consilier EDMUNDO care iti poate da multe sfaturi utile, te poate ajuta sa iti selectezi universitatile etc. Eu am intrat la toate 5 pe baza eseului meu si am ales una din astea. Daca mai ai nevoie de info intreba-ma.