| ioana181 a întrebat:

De mica am fost foarte buna la limbi straine si invatam repede cuvinte noi. M-am hotarat la liceu sa aleg ceva cu biling, dar ce facultate ar merge daca studiez intens limbi straine? Ma gandeam la facultatea de drept si poate prind si vreun post prin alta tara.

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Jurnalism, Litere, Marketing... Cu limbile străine ai un avantaj din start la multe locuri de muncă şi facultăţi. Două limbi străine vorbite fluent dau bine în orice CV. Mergi pe un profil bilingv, te va ajuta foarte mult... şi eu sunt la bilingv şi cunosc franceza aproape cât româna. Şi mai am 2 ani de liceu.

5 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi in alta tara, poti face ce facultate vrei tu, in functie de domeniul in care vrei sa lucrezi.
Daca vrei ceva in domeniu, poti sa mergi la Litere. Exista optiunea Limbi Moderne Aplicate, unde inveti mai mult de 2 limbi straine sau optiunile de Limba si Literatura. Te poti interesa pe net.
Daca vrei sa mergi pe drept, poti sa optezi pentru drept international, unde se fac si limbi straine.

| valsulnorilor a răspuns:

Litere

| usernamemada a răspuns:

De ce nu te duci la Limbi straine sau Relatii internationale?

| Messyhair a răspuns:

Poti sa faci orice facultate vrei si poti profesa in acel domeniu in strainatate, daca tot vorbesti bine o limba straina(sau mai multe).
Sau poti face facultatea de limbi straine, vei deveni translator si pe langa asta poti da si meditatii de limbi straine(care sunt platite foarte bine dar si cautate).

Sper ca te-am ajutat!

| boborock2011 a răspuns:

Mdaa e buna si asta, poti sa te bagi de traducere, turism, sau altele. Oricum engleza e limba INTERNATIONALA, si se gasesc f mult locuri de munca in USA! see you. ttyl