| BurdaDaniela a întrebat:

Astăzi mi-a căzut o greutate pe picior mai exact pe degetul mare de la picior. Unghia nu are nimic în schimb degetul s-a învinețit și umflat. Rupt nu este. Ce trebuie sa fac?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Frunza de varza proaspata zdrobita bine si aplicata pe degetul umflat (o infasori cu un bandaj si o tii cateva ore apoi o schimbi cu alta proaspata) vindeca si rezolva umflatura mai repede ca orice tratament.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pune compresă cu apă rece, încearcă să îl înfășori, dar nu foarte strâns, ci mai lejer. La nevoie, schimbi compresa, o uzi, de câte ori e necesar. Sănătate! Iar, dacă continuă să te doară, du-te la serviciul de urgență, decât să te chinui cu durerea...

| J0B0MAT a răspuns:

Sa îţi pui gheaţă şi să iei antiinflamatoare şi ceva de durere (nurofen). Mergi la farmacie şi le spui problema şi vor şti ce să îţi dea.

| Alexia2elena5 a răspuns:

Pui o compresa rece. poti sa il infasori cu ceva umed:o compresa rece.
daca in continuare te va chinui durerea du-te la farmacie si cere niste pastile pentru cazul tau