| geniulanului2017 a întrebat:

Astazi mi-a cazut o unghie pe degetul mare de la picior, s-a invinetit unghia si simt ca nu mai suport durerea.Peste cat timp trece durerea?(scuze de repetitie)DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca a cazut, nu stiu cum a invinetit...
Presupun ca ti-ai lovit /strans degetul, dupa care a invinetit si a cazut unghia.
In acest caz, trebuie curatat si dezinfectat foarte bine, dupa care aplicat un pansament specific (sa nu se lipeasca in locul unghiei). Aceasta procedura se poate face la o sectie medicala chirurgicala de urgenta.

Va trebui sa ai rabdare si grija mare pana ce unghia se va forma din nou, sa nu se infecteze sau sa nu fie atacat de ciuperca!

| geniulanului2017 explică (pentru Bula):

Nu a cazut inca.

| Bula a răspuns (pentru geniulanului2017):

La intrebare ai spus ca a cazut.
Din pacate, din propria mea experienta iti spun: sunt sanse mari sa cada sau sa fie nevoie sa fie indepartat, daca a fost lovit si s-a invinetetit.
De obicei, dupa cateva zile unghia se poate infecta (de la sangele adunat sub ea, care intra in putrefactie), dupa care unghia se galbeneste si face puroi dedesubt, eventual se misca si unghia. In aceasta faza trebuie indepartat neaparat, fiindca altfel poti ramane cu degetul amputat.