| annakarenina a întrebat:

aveti idee daca olimpiada de paihologie echivaleaza cu bacalaureatul? Si ce alte olimpiade mai echivaleaza cu acesta?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se echivalează DOAR rezultatele obţinute la olimpiade/concursuri INTERNAŢIONALE!

"Art.4 -... (2) Elevii care, in una din clasele a IX-a - a XII-a, au obtinut premii individuale la concursuri/olimpiade scolare internationale recunoscute de catre MECTS au posibilitatea de a-si echivala, la cerere, proba scrisa de examen la disciplina la care au obtinut premiul. Echivalarea se face cu nota maxima. Lista concursurilor/olimpiadelor scolare internationale recunoscute de catre MECTS se publica pe site-ul Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului pana la inceperea sesiunii speciale de bacalaureat.
(3) Recunoasterea/echivalarea probelor se face de catre directorul unitatiirespective, in urma solicitarii scrise a candidatului si a prezentarii dovezilor privind obtinerea premiului la concursul/ olimpiada internationala. Documentele mentionate se depun, in momentul inscrierii, la secretariatul unitatii de invatamant." - SURSA = Metodologia de BAC ( extras ) de la linkul :
http://www.portalinvatamant.ro/......11-91.html

Vezi "Lista olimpiadelor si concursurilor internationale" ( care se echivalează ) la linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18805

http://edu.ro/index.php/articles/20925

Toate cele bune.

1 răspuns:
| DNSK a răspuns:

Ce legatura are olimpiada cu bacul? olimpiada e o actiune intrascolara, daca vrei mergi, daca nu, nu! Angajatorul nu o sa te intrebe cum a fost la olimpiada de "paihologie", ci o sa-ti spuna ca-i trebuie copie dupa diploma de 12 clase si dupa cea de bacalaureat! deci, poti merge la toate "olimpiezile", bacalaureatul ti-l trebuie!