| AlexiaClaudia a întrebat:

Azi am dat examenul la matematica si am vazut si baremul. Am cateva intrebari. Incercarea de raspuns se puncteaza? Adica daca ai incercat sa rezolvi o problema, dar pana la urma nu ti-a iesit rezultatul dorit se poate puncta asa de mila?

La subiectul 2, exercitiul 3 eu am facut asa;

am zis ca din 26 petru ca au plecat 5 raman 21. si apoi am facut:

b+2b=21

b=7

si na. fetele ar fi fost 14, iar baietii 7.

In barem a aparut ca baietii erau 10 si fetele 16 si am ramas la concluzia ca s-au pus si cei care au plecat...Mi se poate puncta ceva la acest exercitiu?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| KelerX a răspuns:

Teodora, nu e adevarat, ti se puncteaza doar 3p din 5 pentru asta pentru ca in enunt nu a specificat nr fetelor dupa plecare sau fara sa plece sa-l aflii.

1 răspuns:
| Marinescu_Teodora_1997 a răspuns:

Nu, nu e bine si nici nu ti se puncteaza, din pacate. trebuia sa scrii ca b(baieti)+f(fete)=26 ( elevii in total) si urmatoarea relatie era : f-2 ( din nr. de fete pleaca doua)= 2(b-3) ( din nr de baieti pleaca 3 si nr de fete o sa fie egal cu dublul baietiilor). si faceai sistem si ajungeai la 16 fete:**