| gingergirl1 a întrebat:

Azi am dat simulare la limba romana,a fost usor,parerea mea dar am o intrebare:Era un exercitiu care imi cerea sa zic partea de vorbire a cuvintelor subliniate : "Elementul CARE completeaza imaginea MARAMURESULUI ESTE relieful INCANTATOR variat ca morfologie complex prin alcatuire " Bun si am scris asa : care -pronume relativ,Maramuresului -substantiv propriu,este-verb,incantator-adj
E bine?laughing
Si mai aveam un exercitiu care imi cerea functia sintactica. cuvintelor:" Este INTELEPT,caracterizat prin creativitate, simt ARTISTIC, hotarate si curaj..."
Intelept -NP
Artistic -atr subst
Aici e bine?
Si inca unu laughing
Trebuia sa alcatuiesc o fraza din 2 propozitii in inca sa existe o propoz subordonata predicativa,introdusa prin pronumele relativ CE : si am scris.Nu lasa pe maine ce poti face azi.
Daca puteti sa imi ziceti si mie daca e bine, atunci mersi laughing
FUNDAwinking

26 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Şi eu am dat azi. Uite ce am făcut eu altfel:
care= atribut pronominal relativ (stătea pe lângă un substantiv)
artistic=atribut adjectival (artistic este adejectiv, deci nu poate fi substantival)
Propoziţia nu ai făcut-o bine. Aşa cum ai scris tu e substantivală. Ce nu laşi pe mâine? ce poţi face azi.
Trebuia ca "ce" să apară după un verb copulativ. Eu am pus:
Întrebarea este ce va spune.

| gingergirl1 explică (pentru MadRaven):

Mda,ma rog, niciodata nu mi-a placut gramatica, eu sunt pe literatura, imi place sa fac compuneri, demonstratii si etc
acum asta e, e doar simulare...laughing
succes maine la mate! :d

| Adda1999 a răspuns (pentru MadRaven):

Din pacate si tu ai gresit.la "care" iti cerea parte de vorbire prin care se exprima, nu functia sintactica.

| MadRaven a răspuns (pentru gingergirl1):

Şi eu sunt la fel, Iubesc compunerile şi literatura. Gramatica şi eu suntem paralele laughing
Mersi, sper să mă descurc mâine.
Spor la învăţat! happy

| MadRaven a răspuns (pentru Adda1999):

Păi de când adjectivul e o funcţie sintactică?
Dacă cerea funcţia sintactică, adjectivul pronominal relativ avea funcţia sintactică de atribut adjectival. happy

| Adda1999 a răspuns (pentru MadRaven):

Tu ai spus ca si scris: care= atribut pronominal relativ.Dar nu iti cerea functia sintactica, ci parte de vorbire laughing

| MadRaven a răspuns (pentru Adda1999):

Auch laughing) Greşeală de scriere laughing Scuze, nu am văzut laughing

| Idc12345 a răspuns (pentru MadRaven):

La 3 trebuia valoarea morfologica si tu ai scris functia sintactica laughing

| Idc12345 a răspuns (pentru MadRaven):

Hey,si eu am dat azi.La este trebuia sa zici ca e verb copulativ si la incantator adj propriu-zis/ La 6 aia a ta e subiectiva si trebuia predicativa

| gingergirl1 explică (pentru Idc12345):

Stiu,mi-am dat seama ...Doamne si cat am repetat propozitiile alea,pe bune,chiar le stiam laughing Nu stiu,-am grabit, acum mi-am dat seama cat de usor era ca trebuia sa folosesc acele expresii:ideea este, intrebarea este, problema este etc...
In fine SUCCES maine la mate!winking Doamne ajuta, poate iau si eu un 5 rolling on the floor glumesc.

| Idc12345 a răspuns (pentru gingergirl1):

laughing Ce ai facut la mate I don't want to seeA fost greu...

| gingergirl1 explică (pentru Idc12345):

Pff,chiar ca a fost cam greu, nu prea ma asteptam sad Am facut si alte variante pentru examen inainte dar da-le'n colo ca alea erau chiar usoare, mai ales primul subiect, azi la simulare nici primul subiect nu a fost chiar usor sad
Astept sa vad baremul diseara pe edu.ro,banuies ca ma incadrez intre 5.50-6 laughing la geometrie ma asteptam sa ne dea un cub sau un paralelipiped draptunghic, la prima problema am aflat doar perimetrul si la a doua problema am scris ca triunghiul acela e echilateral si am notat cu G punctul de greutate, unde se.intalneau alea sau poate se mai nimereste ceva bine pe acolo)) si la algebra ma ateptam sa ne dea si din functii sau media geometrica sau artitmetica...ehh,in fine
Nu prea se compara cu romana, la romana chiar a fost foarte usor big grin

| Idc12345 a răspuns (pentru gingergirl1):

Si eu am cam gresit...A aparut baremul. Sper sa iau un 8, 5 dar nu cred... sad sad sad

| gingergirl1 explică (pentru Idc12345):

Aha,mersi,ma duc sa caut laughing :S

| Idc12345 a răspuns (pentru gingergirl1):

Si pana la urma cat ai luat?laughing

| gingergirl1 explică (pentru Idc12345):

Am luat 6 dar nu pricep unde am gresit atat de mult de mi-a scazut in halul asta straight face

| Idc12345 a răspuns (pentru gingergirl1):

Pff sad

| gingergirl1 explică (pentru Idc12345):

Chiar ca pf laughing Ma rog acum e doar o simulare...dar am observat ca a contat si unde s-au corectat lucrarile, vorbeam cu vara'miu ieri despre simululari(fiind amandoi in clasa a 8a, a luat cu 10 sutimi mai putin decat mine si a facut doar compunerea aceea in care trebuia sa ne exprimam opinia despre titul poeziei si altele, si iti dai seama cum e el cu romana laughing Gen pisica si maimutahee hee Si eu care am facut ambele compuneri si mici greseli am luat cu 10 sutimi mai mult straight face
In fine...am impresia ca nu m-au punctat deloc la exercitul cu functia sintactica si ex cu valoarea morfologica(erau incomplete) si ex cu subordonatele practic le-am facut bine:prima era PP si a doua AT laughing Dar eu le imprtisem in 3 dar prima am pus-o principala si ultima atributiva, practic erau bine dar...
Chiat nu mai conteaza, presupun ca tu ai luat note mari happy

| Idc12345 a răspuns (pentru gingergirl1):

Si mie mi-au scazut prea mult la romana.Adica la gramatica nu am gresit nimic si profa de romana mi-a spus ca ambele compuneri sunt bune. Am luat note relativ mari (9, 3 romana si 8.45 mate) dar voiam mai mult.Eh,asta e, vorba ta, e doar o simulare.

| alexs99 a răspuns:

Si eu am dat azi, artistic e atribut adjectival, este e verb copulativ.Fraza scrisa de tine e corecta.
O zi buna si succes maine!

| AllesSy a răspuns:

Si eu am dat simularea si mi s-a parut usor big grin Si sper ca ai scris INCANTATOR= adjectiv propriu-zis, ESTE= verb predicativ, si fara prescurtari altfel nu se puncteaza iar ARTISTIC= atribut adjectival, sau cel putin eu asa am scris. Cat priveste fraza nu stiu sa-ti spun eu am scris "Eu am devenit ce mi-am propus", daca ai in PS un verb copulativ e bine si trebuie sa raspunda la intrebare. ce? Cam atat la ce nu ti-am raspuns inseamna ca e bine happy. Fi cu ochii pe net trebuie sa apara si baremele de rezolvare eu asta fac acum le caut laughing

| gingergirl1 explică (pentru AllesSy):

Ok,mersi mult ...nu stiu ce s-a intamplat,stiam sa le rezolv, mai ales la functiile sintactice dar...m-am grabit, in fine, e doar simulare, oricum SUCCES MAINE LA MATE! big grin

| AllesSy a răspuns (pentru gingergirl1):

Mesii mult si tie la fel :* happy

| casandra12345 a răspuns:

Artistic cred ca era atribut adjectical - care simt? "artistic". Restul cred ca este bine. Bafta!
PS: teoretic ar trebui sa rezolvati exercitiile si in clasa

| SGTchampion a răspuns:

Salut. Da, ai dreptate, a fost usoara. La ex 3, daca ai spus ca e doar verb "este" fara sa spui ca e verb copulativ nu se puncteaza.
La ex 4, artistic e atribut adjectival.
Iar la ex 6, nu este corect din pacate; ce ai scris tu este Completiva Directa, pentru ca raspunde la intrebarea " ce "