| xXWhisperOfLoveXx a întrebat:

Hei happy
Asa deci am dat azi examenul.Am si eu o intrebare la exercitiu 5 parca thinking ....ma,sa stie si cuvintelor ce valoare morfologica si sintactica au avut?
P.S- Ati stiut la examen? V-ati descurcat? Eu ma gresit la 3 si am scris predicativa si cred ca multe alte greseli

Răspuns Câştigător
| someonelikeyou4 a răspuns:

Ma- pronume personal, c. direct
sa stie-verb predicativ, predicat verbal
cuvintelor-subs.com.simplu,atr.subs.genitival

si eu am scris ca este predicativa si cred ca e bine.

| xXWhisperOfLoveXx explică (pentru someonelikeyou4):

Doamneeee,asa am scris si eu puppy dog eyes Ce bineeeee

14 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Eu am facut tot, sper sa iau 10, Doamne ajuta! Pai, ma era pronume personal, cu functia sintactica de complement direct, cuvintelor-substantiv comun, f.s. de atribut substantival genitival si sa stie-verb predicativ, predicat verbal. Succes!

| LoOvE a răspuns:

Ma-cd si pron pers
cuvintelor-atr subst,subst
sa stiu, pred vb, vb

Si eu tot predicativa am pus...Dar de ce sa nu fie predicativa? Pentru ca in principala este format dintr-un verb copulativ "este dificultatea" nu este predicativ

Eu nu stiu ce sa cred, ori subiectiva, ori predicativa thinking

| xXWhisperOfLoveXx explică (pentru LoOvE):

E predicativa pentru ca nu stiu ce zicea profesorul ca este dificultate este predicat nominal si ceea ce este marca a subiectivei

| icEmaN10 a răspuns:

Eu la 3- am pus c dar se poate b ( la 3 apare barem)

Si da la ma=p.pers, compl. direct
cuvintele=s.c.s, atr.subst.gent ( eu am uitat sa pun genitival)
sa stie= p.v, v.p

sa iei nota mare!

| lorycool a răspuns:

Ma:pronume personal, functia sintanctica de complement direct
sa stie:verb predicativa, predicat verbal
cuvintelor:substantiv comun; atribut substantival genitivalwinking.
P.S:La exercitiul 3(cel cu propozitie subordonata) ce era?

| xXWhisperOfLoveXx explică (pentru lorycool):

Era subiectiva din pacate :-

| lorycool a răspuns:

Sunt unii care zic ca e predicativa. si de asta sunt cam in dubii. ai intrebat-o pe profesoara si ti-a zis ca e sigur subiectiva?

| Laura0 a răspuns:

Ptietena mea l-a dat si era subiectiva propozitia

| XxAlexandruxX a răspuns:

Pana la urma ce era acolo? eu am pus subiectiva restul prietenilor predicativa sad

| TeodorAm00 a răspuns:

Ma-c.d expr prin pron pers
cuvintelor-atr.subst.expr prin subst.comun
sa stiu-pred vb exxpr prin vb predicativ

| NoOneCanSeeMe a răspuns:

Eu la,, ma'' am scris ca e pronume reflexiv, fs de complement indirect, la,, se stie''- Vb pred, Pv, si la,, cuvintelor''- substantiv comun, atribut sunst genitival. Iar la acela cu subirdonata eu am ales c)- subiectiva. P.S: nu sunt sigura la,, ma'' daca am scris bine valoarea morfologica..si putin sunt in dubii si la subirdonatahappy

| umbro a răspuns:

Era predicativa big grinwinkingsi ma =c.d pron pers
cuvintelor = subst simplu comun a.s.g

sa stie=PV. vb pers pred dancing

| xXWhisperOfLoveXx explică (pentru umbro):

Era subiectiva, toti profesorii au spsu ca e subiectiva sigh Asa ca nu e bun predicativa.Si eu am scris dar nu e bun