| Eumembru a întrebat:

Azi dau test initial la franceza... sunt in clasa a 7a, si nu stiu ce trebuie sa invat. Astept raspuns. Funda:*.

4 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Pai ma gandesc ca ce ai invatat in a6a, nu? Ca de aia se cheama 'test initial'.

| PuFaRiNa007 a răspuns:

Sa sti verbele Etre, Avoir Si Aller.

Etre:
je suis
tu es
il est
nous sommes
vous êtes
ils/elles sont

Avoir:
J'ai
Tu es
Il/elle a
Nous avons
Vosu avez
Il/elles ont

Aller:
Je vais
Tu vas
Il/elle va
Nous allons
Vous allez
Ils/elles vont

Sa sti numerele de la 1 la 20:
http://www.frenchspanishonline.com/......res20.html

SA sti sa conjugi vebe
Verbele care se termina in ER, elimini Er si adaugi in locl lu er astea : e es e ons ez ent

DE exemplu : Verbu Parler
Je parl e
Tu parl es
Il/elle parl e
Nous parl ons
Vous parl ez
Ils/elles parl ent
Verbele care se termina IR: is, is, it, issons, issez, issent (Ca in exemplu de mai sus )

Si mai repeti si tu de pe caietul de anul trecut de franceza :-*

Sper ce ti-a fost de ajutor raspunsul meu. Bafta :-*

| pittikaRoxy14 a răspuns:

Logik ca ce ai invatat in a 6-a.Du-te la o pustoaica din a 6 si cerei o carte de franceza si invata esentialul.Succes la test:*

| mike90ro a răspuns:

Ar trebui macar sa arunci o privire in caiet la lectiile importante sau macar sa repeti niste cuvinte invatate pana acum (sunt clasa a 8-a...stiu cum e)