| mariabianka1_1468 a întrebat:

Azi la teza la romana am avut urmatorul cuvanT : "parc-o vad" si treBuia sa spunem ce marcheaza cratima.Eu am spus ca elidarea unei vocale..deci e bine? big grin

Răspuns Câştigător
| xKnDiLy214 a răspuns:

Trebuia sa spui 2 consecinte:Cratima, semn de ortografie, s-a folosit pentru elidarea unei vocale "a" si pentru a lega 2 parti de vorbire diferite.Iar daca este poezie poti sa spui ca s-a folosit pentru pastrarea masurii si ritmului versului. Insa daca nu ai o profesoara exigenta nu cred ca te depuncteaza. Funda? puppy dog eyes

8 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Nulaughing....pai puteai sa spui ca ajuta la rostirea intr-o silaba a 2 parti de vb diferite si daca era liric mentine ritmul si masura versurilor, dar in nici un caz elibereaza o vocala, poate mai mergea inlocuieste o vocala... putea sa te puncteze pentru asta

| OnnyMady a răspuns:

Da scuze am citit prost...greseala mea, e bine

| 0x11111051 a răspuns:

La rostirea rapida a 2 cuv. se fol. cratima.

--
urmatoarea!

| analia0103 a răspuns:

Da este foarte binewinking

| Katherina99 a răspuns:

Da pentru ca fara cratima scris ar fi parca o vad si -o este pronume nearticulat

| Katherina99 a răspuns:

Da este corect pentru ca lipseste vcala a si -o este un pronume nearticulat puteai sa scrii si asta

| Razvan982013 a răspuns:

Este corect este elidarea vocalei ă

| dialia a răspuns:

E bine, dar mai aveai de completat cu faprul ca uneste intr-o singura silaba 2 cuvintewinking