| Crypt a întrebat:

Dau teza la Romana vineri.
Astazi este joi si tot am recapitulare pentru romana ne-a dat o fisa "exemplu de teza"
Si nu erau exercitii mai deloc erau niste poezii si trebuia sa extragem verbele la nu stiu ce etc toate cuvintele sa spunem ce gen liric e de ce.
Sunt clasa a 7.
Ce ar trebui sa fac si sa invat?

3 răspunsuri:
| FlorinaOnt a răspuns:

Definitia sh trasaturile genului liric.figurile de stil

| Loveis4free a răspuns:

Pai eu stiu ca am invatat: exprimare de opinie, caracterizare de personaj, sa explicam o metafore, diatezele, verbele impersonale, Iapa lui Voda( sa stii sa ii faci un rezumat si de-astea), vocabularul si fonetica, mijloace de imbogatire a vocabularului, noi am invatat sa facem si cereri si ne-a dat(nu stiu cum e la voi), sa despartim cuvinte in silabe +regula aplicata in despartirea in silabe si cam atat, dar depinde si de profesorul tau, habar nu am cum e la tine la scoala, dar daca vrei nota mare trebuie sa le stii cu siguranta pe astea.

| Did3 a răspuns:

Gen liric: Autorul isi transmite ganduri, idei, sentimente, in mod direct prin intermediul eului liric, si prin figuri de stil.