| brokxy a întrebat:

BUNA! Bacul din Romania e doar national? Vreau sa spun este recunoscut international de catre angajatori sau facultati? Sau nu este recunoscut? Multumesc

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este doar national si prin convetii cu anumite tari este recunoscut. Cel international este dat doar in anumite scoli private. Citeste aici: http://bit.ly/2S7GoOm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Deci daca noi luam bacul la o scoala de stat si vrem sa facem o facultate in Uk de exemplu, trebuie sa mai dam bacul din nou acolo?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa dai niste examene. Citeste pe aici: http://bit.ly/2UHrdIK

| ladybug238 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. depinde de anume facultati, s-ar putea sa iti ceara un examen pe profilul pe care vrei sa mergi mai departe, dar majoritatea nu au. aplicatia se bazeaza pe un eseu despre tine, in care trebuie sa demonstrezi de ce esti potrivit pentru acea facultate si pentru profilul ales. apoi daca esti selectat pe baza eseului, mai dai un examen sau un interviu, dar multe nu au niciuna. si trebuie sa ai neaparat un examen de limba, sa te uiti ce examen accepta fiecare facultate(gen facultatea mea accepta orice-Cambridge, IELTS,. dar unele nu accepta decat una anume).

| GentlemanRider a răspuns (pentru anonim_4396):

Este posibil sa dai acolo...cateva diferente?

| doctorandus a răspuns:

Facultatile din Olanda recunosc bacul din Romania drept diploma de intrare. Sigur, trebuie sa stii cel putin engleza.