| Zazy a întrebat:

Buna ziua. Nu am inteles deloc temeiurile la logica.(stiti voi, necesar dar nu si suficient....etc.) Profa ne-a predat lectia dar nu ne-a dat nici macar un exemplu si are pretentia sa le stim, fiindca maine dam test si eu habar nu am aceasta lectie. Am cautat si pe net,dar tot nu inteleg, vreau explicat mai pe intelesul unui copil care nu a facut logica in viata lui... nu imi dau seama deloc. Sper ca ma puteti ajuta, va roog mult. multumesc

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La care temeiuri te referi? La cele din principiul ratiunii suficiente?

Ideea e ca X spune ceva si trebuie sa ofere un temei pentru a fi crezut, nu este crezut pe ochi frumosi.

| Zazy explică (pentru doctorandus):

Ma refer la temeiurile: nici necesar, nici suficient
necesar dar nu si suficient
suficient dar nu si necesar
necesar si suficient

Vreau sa stiu cum imi dau seama ce fel de temei are propozitia respectiva. De exemplu, propozitia "ploua fiindca este innorat" ce fel de temei are?

| T0T a răspuns (pentru Zazy):

Păi nu te gândești și tu logic deloc? Dacă e înnorat înseamnă că neapărat plouă? Însă mereu când plouă e înnorat. Deci e o condiție necesară dar nu suficientă. Eu nu am învățat niciodată la logică, asta e logică pură.

| doctorandus a răspuns (pentru Zazy):

Necesar a pentru ca b inseamna ca e musai ca a sa fie adevarat pentru ca b sa fie adevarat, reciproca nu e neaparat adevarata.

Suficient a pentru ca b inseamna ca daca a e adevarat atunci si b e adevarat, reciproca nu e neaparat adevarata.

Necesar si suficient a pentru b inseamna ca a si b au aceeasi valoare de adevar (sunt echivalente).

| T0T a răspuns:

De exemplu mie acum îmi e foarte foame și mi-e poftă de pizza. Însă primesc doar o farfurie de ciorbă(e și aia bună, merge și ceva sănătos). Îmi ține de foame, e sănătoasă deci e necesară dar nu mi-am satisfăcut pofta deci nu e suficientă și îmi comand pizza.
Totuși să îți dau un exemplu mai concret. Știi că un elefant are și culoarea albastră. E necesar ca să demonstrez că elefantul are culoarea albastră cu picățele mov însă nu suficient căci trebuie să arăt și că are picățele mov. Logica e pe limba română și chiar e logică, ce naiba.

| Zazy explică (pentru T0T):

Tu chiar ai explicat ft bine
pentru mine era greu pentru ca profa (care isi uraste meseria si preda doar ca sa predea dar de inteles nu intelege nimeni)nu ne-a dat un exemplu, nimic. Pe net gasesc cu exemple de cacao, care mai mult ma baga in ceata

| T0T a răspuns (pentru Zazy):

Tu cred că vrei să înveți teoretic această materie care e doar logică. E nasol dacă s-a ajuns să se învețe teoretic până și logica.

| pankajshiral a răspuns:

Buy Linkedin Followers