| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt clasa 8-a si parca mi-e din ce în ce mai greu sa invat.
Am atatea ore inutile in care as putea face mate sau romana.
Maine de exemplu ne ascultă la geografie, m-am chinuit azi jumate de zi să invat si nici 50% nu stiu...
Voi cum invatati?
Am văzut multe răspunsuri gen "faci asocieri, gândești logic, etc..." cum frate sa gandesc logic? Dacă am o lecție la engleză de exemplu, ce asocieri să fac?
Am elevi in clasă care sunt buni la toate, dar nu inteleg cum. Deci cum? Vin acasă, in juma de ora ma schimb, ma odihnesc, mananc.
Ma pun la învățat, invat prin a citi de câteva ori lecția si imi pun întrebări, uneori știu sa răspund, cand nu știu citesc iar... Dar a citii un cuvânt de 10 ori sau toată lecția tot de 10 ori presupun că e tot o formă de tocire, de învățare mecanica...
Voi cum învățați?
Când nu înțelegeți ceva din clasă, când mergeți acasă si căutând pe net găsiți informația de care aveți nevoie?
Eu de exemplu la chimie nu stiu nici sa stabilesc coeficientii, vorbesc serios.
Deci profa cand ne-a explicat am fost absent si? A trecut un an, tot nu știu cum se face.
Am cautat pe net dar degeaba... Nu era explicat pas cu pas, fiecare chestie carre era scrisă.
Era cv gen "aici se trece doi, se pune valenta 3" si aia e...
Deci pe scurt, cum învățați voi? Cu cate zile va pregătiți cu lectia? Cum faceți față?
Cum învățați? Mecanic sau cum?
Dorm in jur de 7:30-8 ore asa ca nu are cum sa fie de la oboseală.
Repet lectia si tot nu se prinde nimic de mine... Nu cred că m-ar ajuta pastilele, eu nu am tactică de a învata.
Eu cand rezolv o problemă am nevoie de foartee multe detalii, sau chiar si cand se predă o lecție, "de ce amplificam, de ce inmultin, de ce minus, de ce plus?"
Ma puteți ajuta vă rog?

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acele ore nu sunt intile. Scoala nu pregateste un robotel care sa faca bine la examenul ed admitere si in rest sa fie complet idiot. Ci pregateste un om cu cultura generala si capacitate cat mai mare de intelegere, sinteza si memorare, care apoi sa faca fata in domenii diverse. Daca acum nu inveti geografie, cand o vei invata?
Daca nu intelegi o lectie din clasa, ar trebui ca imediat sa o citesti din manual. Cu mare atentie, cu pixul in mana, de cate ori e nevoie. Eu, cand eram bolnava si lipseam, am descoperit ca pentru fiecare ora lipsita aveam nevoie de cam 4 ore ca sa inteleg materia din manual si din caietele colegilor (copiam lectia, desigur). De aceea e bine sa lipsesti cat mai putin, numai cand esti foarte foarte bolnav, fiindca altfel vei pierde mult si va trebui sa muncesti enorm ca sa recuperezi. E important ca intotdeauna cand te duci la scoala sa ai lectia citita dinainte. daca nu reusesti, macar lectia anterioara invatata la perfectie. Eu, pana in clasa a douasprezecea, nu m-am dus niciodata cu lectia neinvatat din urma sau neinteleasa. Astfel, am putut urmari fiecare lectie (stiind si intelegand perfect ce a fost in spate). Eram foarte atenta in clasa, iar daca nu intelgeam, acasa, imediat cum ajungeam, reluam totul cu mare atentie din carte si caiet si nu ma lasam pana nu intelegeam. Asfel, peste 2-3 zile cand ma apucam de invatat stiam deja trei sferturi din ce era acolo, invatam cu usurinta si capatam incredere in mine. In clasa a dousprezcea am abandonat matematica, in sensul ca era foarte atenta in clasa, imi faceam tema, citeam de 5-6 ori cu atentie feicare lectie din manual, dar nu invatam temeinic. Desi nu sunt o proasta, in doua luni am pierdut complet contactul si eram degeaba atenta in clasa, fiindca nu mai intelegeam decat foarte putin. Asa am tras eu concluzia ca niciodata nu trebuie sa lasi sa treaca o zi peste o chestie neinteleasa complet, fiindca se aduna notiunile neintelese si, ca un bulgare de zapada rostogolit la vale, gramada creste exponential fara sa iti dai seama.
Cat despre invatat logic, exista niste notiuni care trebuie invatate pe dinafara (cuvintele dintr-o limba straina, denumirile diferitelor obiecte, locuri, etc, anii si persoanele de la istorie), pentru ca apoi sa poti intelege logic restul si invata cu logica notiuni mai grele.
Nu repeta prosteste, incearca sa intelegi despre ce este vorba. Ai nevoie de multe detalii fiindca nu le-ai invatat la timp si nu le gasesti in mintea ta. Cei care invata constant si bine au toate detaliile alea deja intelese si mintea trece instantaneu prin ele si le intelege. Tu esti foarte in urma cu chestiile astea si e normal sa iti fie greu, fiindca ai lasat enorm de multe notiuni neintelese sa se adune.
Trebuie sa fii mai organizat, sa iei manualele din urma si sa intelegi tot ce nu ai inteles la timpul potrivit. Stabilirea coeficientilor la chimie o puteai invata singur, din manual, in maxim 3 ore. daca o invatai atunci, acum ar fi fost o chestie banala, pe care creierul tau o gandea in cateva sutimi de secunda. Mie in clasa a opta mi se puneau singuri coeficientii, doar ma uitam o secunda pe reactie si stiam ce coeficienti sunt necesari, fiindca intelesesem cum se face si lucrasem sute de reactii.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Te contrazic.
Muzica de exemplu, nu ne ajuta de loc.
Ne pune sa învățăm niște valori de timp, si pentru ce?
Învață acum gama La minor si spune-o copiilor tai peste 10 ani cand o sa ajungă clasa 8-a, o mai stii? Nu.
Matematica, chimia, fizica trebuie înțelese, ele dezvoltă gândirea dar cum sa ai o gândire limbede cand ai atatea materii tâmpite in școală?
Romana dezvoltă vocabularul, acum se învață engleza, franceza, e ok, avem sansa să înțelegem si alți oameni in afara de romani.
Latina la ce ne ajută?
De ce sa invat limba asta dacă nu se mai vorbește? E ok sa învăț istoria ei, de unde provine, etc... Dar nu si sute de cuvinte.
Chiar oricine poate lua 10 dacă invata mecanic, tine doar de câtă informație reții pe de rost, contează doar cantitatea nu calitatea...
Ce sa mai spun...

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Muzica este o cale spre fericire, daca o intelegi poti, ca adolescent si adult, sa te relaxezi si sa iti imbogatesti sufletul cu frumos. Satisfactia este mult mai mare cand o si intelegi fata de atunci cand o asculti fara sa pricepi nimic. Eu inca mai stiu notiunile invatate la muzica, fiindca au fost interesante si m-au ajutat sa inteleg multe mai tarziu. Asa i-am inteles pe Mozart sau pe Ceaikovski si ascultarea lor astazi imi aduci relaxare, bucurie, zambet si fericire. Nu e putin pentru mine.
Nu exista materii tampite in scoala, doar oameni prea prosti sau prea rau-voitori care sunt incapabili sa le inteleaga.
Romana nu iti dezvolta numai vocabularul, ci si gandirea, intelegrea. Citesti multe carti, afli cum gandesc alti oameni pusi in situatii diferite si apoi intelegi ce trebuie sa faci si tu cand viata te pune in situatii grele. A te intelege cu alti oameni (in romana sau o limba straina) este doar un prim pas mic, nu inveti numai pentru atat, ci pentru a intelege literatura stiintifica si beletristica, care sa iti deschida ochii si sa te faca sa intelegi lumea. Asa vei intelege si vei retine cu usurinta si un diagnostic medical, si o lege, si vorbaria unui ziarist, si oferta electorala a unui partid, vei sti si sa faci o cerere, si as vorbesti atat pe intelesul femeii de serviciu cat si pe intelesul preotului, al invatatorului, al senatorului, al altor oameni de care ai nevoie. Si nu vei fi neajutorat si stresat in viata, vei sti ca nici o problema nu-ti poate veni de hac, ca ai in minte suficiente informatii sa poti face fata oricarei situatii in care te pune viata.
Latina te ajuta sa intelegi o cultura superioara noua si sa nazuiesti sa ajungi la ea, sa fii in fiecare zi mai destept, mai competent, mai cinstit. In plus, te ajuta sa intelegi limba romana si limbile romanice (un cunoscator bun de latina, va invata in 6 luni aproape la perfectie orice limba romanica). Vei intelege spiritul limbilor romanice si astfel vei retine multe neologisme utile (nu vei mai citi ca prostul fara sa intelegi un text, ci vei intelege cuvintele si vei putea sa nu te mai simti neajutorat). Majoritatea cuvintelor din limbile romanice provin din latina, daca le stii in latina, le vei invata cat ai clipi in limbile celelalte. daca stii latina, vei intelege diagnosticele date de medici si nu te vei mai simti speriat si neajutorat in fata acestora, ci vei sti exact la ce se refera si vei intelege ce se intampla cu sanatatea ta si a celor dragi tie (ceea ce, pentru mine, e important). Multi oameni se simt stresati ca nu inteleg ce boli au si cred ca au ceva foarte grav. Pentru ei ar fi mult mai confortabil daca ar sti cuvintele si cunoasterea limbii latine i-ar ajuta enorm. Sigur, pentru unii e prea greu, nu au coeficientul de intligenta necesar si ei vor fi mereu speriati, manipulati si condusi ca o turma).
Trebuia sa intelegi ca pentru logica si gandire ai nevoie de foarte multe informatii, altfel nu ai pe ce sa ti-o bazezi. Cantitatea vine inaintea calitatii, poti intelege, sintetiza si abstractiza numai daca stii enorm de multe. Scoala pune o micuta caramida, iti da doar instrumentele si bazele ca sa-ti formezi discernamantul si sa poti invata singur apoi ce iti este util. Daca nu reusesti sa deprinzi ce te invata scoala, te trezesti mai tarziu intr-o jungla de informatii nesistematizate, pe care nu le intelegi si pe care nu le poti invata logic. Asa ca ingenunchezi, renunti, spui ca e prea mult si prea greu si ii lasi pe altii sa hotarsca pentru tine. Daca la scoala inveti absolut tot ce ti se ofera, vezi apoi viata cu alti ochi si devii un lider, nu un sclav.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am spus că româna e inutila, nu am spus ca engleza e inutilă.
Muzica care ne-o predă noua, adică doar game e total diferita de ce ascultam noi.
In loc de muzică puteam face mate/romana, ne puteam pregatii mai bine pentru examen, și tie iti plac materiile pentru ca ai avut profesori buni, care știau sa comunice cu elevii, noi nu avem, imi da sa invat ca papagalu ceva ce nu imi va folosii niciodată cum ar fi o gamă, iar dacă nu invat imi pune 4.
Nu am luat 4, am 9 si 10 dar am învățat mult pentru notele alea.
Nu-s greu de cap dar am nevoie de detalii pentru a rezolva o problemă, ( zic de matematica) si mai având si materiile alea, eu pentru ce sa mai învăț? Maine dai test la mate, ma ascultă la engleza si la religie, am învățat doar la engleză si mate.
Vineri dăm test la muzică si ne ascultă la română, gândește-te cat timp pierd eu cu muzica inloc sa invat la romana, si da ma descurc la română, dar sunt foarte frustrat ținând cont ca ne ascultă la multe materii, sunt stresat.
La desen ne-a predat, nu inteleeeg, deci cu ce ma ajuta dacă știu o teorema? Noi trebuie sa ne axam pe examen, asta ne hotărăște soarta, nu o nenorocita de materie pusă la mișto.
Si in legătură cu latina nu am nimic împotriva dacă se învață termeni medicali, dar nu sa vorbim latina.
Dacă ne-a fost un popor superior?
Dacă limba nu se mai vorbește, de ce Dumnezeu să o învăț, unde-i logica? Unde?
Am imaginație, la psiholog am făcut un test iq mi-a dat 129, cred că e ok, dar cred ca e bine sa fii cu picioarele pe pământ, fii mai realist, nu ma ajuta, nu invat, doar ocupă timp.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am un verișor, e cu un an mai mare ca mine, a intrat la Ovidius.
In simulare din cauza materiilor astea (muzica, desen, religie) era foarte ocupat si avea sa facă rezumat la religie si sa scrie despre nu știu cine la muzica, avea de dat câteva desene, nu vroia sa ia 5-6 la ele asa ca le-a facut de 10, dar l-a costwt eva... A luat 6 la simulare la mate si 8 la romana, el are note foarte mari 8 rar, 9-10, apoi la examene a luat 9.95 la mate și 9.80 la română happy
Deci in concluzie, materiile astea ocupă foarte mult timp.

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu stiu daca am avut profesori mai buni ca tine, nu cred, am avut si eu profesori amestecati. Dar de pe la clasa a patra am inceput sa invat mai ales individual, folosind profesorii ca niste carje.
Nu iti inteleg frustrarile, cu cat inveti mai mult, cu atat stii mai mult si e mai bine pentru tine. As intelege sa fii frustrat ca ai pierdut timpul si Nu ai invatat ceva, dar cand tu l-ai castigat invatand (chiar daca nu pentru examen), nu inteleg acre e supararea. Pana la urma, examenul este o clipa in viata ta, tu inveti pentru milioane de astfel de clipe. Daca o sa aplici ce ai invatat la muzica, o sa-ti rafinezi gusturile muzicale si o sa ai acces la mult mai mult decat muzica comerciala. Are multa legatura ce invatati cu uzica, iti deschide orizonturile si vei gasi aplicatii ori de cate ori vei cauta.
Tot asa si cu pictura, nu vei intelge un tablou, daca nu inveti acum foarte bine. Si viata iti va fi presarata de muzee superbe. daca nu le vei intelege, vei ramane sarac si te vei uita cu invidie la cei care se vor imbogati vizitandu-le si intelegandu-le.
Tu nu inveti pentru un examen, inveti ca sa stii, tu pentru tine, ca sa nu iti scape ici o informatie, ca sa iti insusesi cat mai mult din ce ti se ofera.
Nu examenul iti hotaraste soarta, ci atitudinea ta. Atata timp cat consideri scoala ca pe un dar, un privilegiu si esti flamand de invatatura, examenul va fi floare la ureche, doar un test oarecare, pentru acre nu vei avea nevoie de investitii speciale, pe care il vei lua cu usurinta cu ce ai invatat pentru scoala. daca te vei canaliza numai pe examen, il vei lua cu greu, cu frustrari si iti va folosi prea putin.
Nu invatam numai chestii care ne sunt utile la piata, ci si chestii care ne ajuta sa gandim si sa intelegem. Logica exista si e simpla, dar tu ai pierdut informatiile esentiale pentru intelegerea acestei logici si nu mai poti sa o prinzi. Insa altii, care au fost mai atenti cu scoala si invatatura, pot intelege de ce invatam latina si e important sa o invatam pentr ei, fiindca ei vor face inventii si iti vor usura si tie viata dandu-ti din rezultatele invataturii lor.
Da, coeficientul tau de inteligenta este Ok, peste medie, dar daca nu vei invata, nu iti va folosi la nimic. Exista persoane care au peste 160 si care, din superficialitate, au vieti ratate. Fiindca IQ-ul conteaza, asa cum ti-am zis, maxim 10%, restul sta in informatii si intelegere. Tu nu esti cu picioarele pe pamant, dimpotriva, esti cu capul in nori, nu reusesti sa fii suficient de realist incat sa te adaptezi la realitate si esti frustrat ca realitatea nu se adapteaza la tine. Un om cu picioarele pe pamant ar sti ca singura invetsitie de timp cu adevarat semnificativa este in invatare si ca toata viata vei invata. daca poti invata mult, vei fi puternic si vei avea succes. daca nu, depinzi de noroc.

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Uite, articolul ala e o pierdere de timp. Cel care l-a scris este cumplit de limitat si nu reuseste deloc sa intelega chestii banale. Sincer, te prostesti numai citind ceva scris de un om cu un univers atat de mic. daca nu ar fi fost interentul, care le ofera tuturo drept egal la microfon, autorul si-ar spune parerile astea la o bere in carciuma, spre rasul chefliilor, nimic mai mult.

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Tu, la un coeficient de 129, le poti face pe toate de 10 cu maxima usurinta. Sincer, ca sa iei 6 la matematica inseamna ca nu stii nici cat un copil de clasa a patra. Nu stiu ce s-a intamplat cu verisorul tau, poate a avut o problema, poate se credea prea tare si nu invatase, dar numai daca esti putin atent in clasa poti lua 8 la simulare la matematica, daca ai, desigur, un coeficient de inteligenta necesar. Eu insa stiu zeci de elevi, olmpici nationali si internationali, care fara meditatii, au avut numai 9 si 10 toata scoala, au luat evaluarea nationala cu note aproape de 10, bacalaureatul la fel si au intrat la facultati de prestigiu. Si aveau si timp liber garla si note de 10 la toate materiile.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Chiar e necesar un coeficient mare de inteligenta ca să faci față?
Eu știam ca te ajută sa faci un pic mai repede asocieri intre anumite chestii dar nu ii dau prea mare importanță.
Uite gen la tehnologica, nu învățăm mai nimic, stam si scriem din carte 10-15 minute, apoi nu facem nimic, in clasă e zarva, nu ne ascultă ora de ora, ne ascultă odată la 3-4 săptămâni, am 2 de 10 dar este un timp pierdut in care puteam face mate.
Eu vreau sa fiu programator si trebuie sa acord mai mult timp materiilor care ma ajută si ma interesează, vreau sa intru la Ovidius, nu-mi permit sa mai pierd timpul inutil.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Uite ce ma stresează si enervează pe mine, invat 2 lecții la geografie, ridic mana, nu ma ascultă, invat o lecție si vreau sa ma asculte nu ma ascultă, asculta pe cine vrea.
Este foarte frustrant sa învăț la o materie 3 ore si profa sa mă ia la mișto, nu mi se pare corect, si nu e prima dată.
Sii învățăm definiții, tot ce ne preda, odată am făcut rezumat la lecție, n-am mai descris si am spus doar asezarea si cum s-au format, am spus toată lectia, am arătat la harta, profa cica "numai atât?"
Mă simt super mega fericit după ce învăț mult si sunt răsplătit cu o nota buna, cum am fost azi la engleză, am luat 10...

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu e nevoie de un coefocient mare de inteligenta sa faci fata, ci sa faci fata cu mare usurinta, fluierand.
Te streseaza prostia clasei ca nu inteleg? Ce adica nu te asculta, eu mi-as petrece ora invatand la perfectie lectiile la tehnoclogica, de ce sa fii fraier si sa pierzi timpul inutil? Orice ai vrea sa fii in viata, o sa ai mare nevoie de ce invatati la scoala acum, este cultura generala, fara de care vei fi un amarat.
Tu inveti ca sa fii ascultat si ca sa iei nota? Asta este cea mai mare tampenie posibila. Inteleg sa faca asta unul cu coeficientul de inteligenta 60, dar tu inveti pentru tine, ca sa stii, ca sa nu pierzi nici o informatie. Nota este doar o chestie minora, nu ar trebui sa iti pese de ea mai deloc. Pe mine ma facea fericita sa invat lectia, sa stiu, sa aflu ceva nou. Asta era toata miza, dupa ce stiam la perfectie, nu ma interesa deloc nici daca ma asculta, nici ce nota iau. Notele sunt niste chestii trecatoare, insa ce inveti ramane in mintea ta definitiv si iti va folosi toata viata (si poate si dupa aceea).
Acum inteleg de ce esti atat de frustrat de scoala, fiindca ai orizontul foarte limitat si informatiile de acolo nu reusesc sa iti edschida mintea. dai, ai dreptate, tie nu prea iti folosesc la nimic, tu vei ajunge probabil programator si atat, vei fi doar altul din masa ignoranta si manipulabila care voteaza cum i se ordona si se vaieta ca nu este apreciat la adevarata valoare si ca e stresat.
Dar gandeste-te mereu ca scoala pe care o suporti tu este un sacrificiu in favorea altora, care beneficiaza de ea.
Are Asimov o nuvela geniala, in care oamenii traiau in viitor urmand cu sfintenie inregistrarile de pe niste benzi de magnetofon, pe care li se ordona cum sa traisaca. Si exista un personaj caruia nu i se ofera acele benzi si care crede intial ca este cel mai prost si de aceea este marginalizat, dar apoi afla ca el este dintre cei geniali care vor scrie benzile. Scoala, asa cum o faceti acum, are ca scop sa identifice oamenii care vor scrie benzile (metaforic vorbind) si sa le ofere un minim de informatii. gandeste-te ca cineva trebuie sa iti scrie si tie benzile si pentru acel cineva, merita sa pierzi tu niste timp invatand chestii pe care nu le poti folosi. Astfel benzile care iti vor dicta viata vor fi mai bune, chiar daca tu nu intelegi de ce.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Am intrat după câteva zile pe site sa vad ce mi-ai răspuns.
Hai să-ți spun cum as vrea eu sa fie sistemul.
Încă de la grădiniță să se adauge engleza si sa se învețe numerele câteva cuvinte si persoanele, eu, tu, el, ea... Etc.
Clasele 0-4, profesorii sa fie răbdători cu copii, in clasa 0 sa fie inclusă engleza, iar in a 2-a franceza.
Sa se studieze cuvinte, literele, numere, etc... Cu câteva săptămâni inainte de începutul clasei a 6-a fiecare copil sa facă un test iq.
Cei cu iq peste 110 si note bune sa completeze un formular in legătură cu anumite materii si pe ce vrea sa se axeze ( sa fie inclusă matematica-informatica profil real)
Sa se simuleze într-un fel cum e la real)
Cei care nu obtin 110 dar dau dovadă de perseverenta si au note mari sa poată completa fiind inclusă si matematica inf.
Formularul il v-a completa cu ajutorul părinților, dirigintele sa vorbească cu ei despre beneficiile fiecarui profil la care va merge dupa examenul din clasa a 8-a.
Cei care nu invata si nu au note bune, vor putea sa completeze formularul având doar câteva opțiuni.
Cei de la mini profilul real ( mate info si ce se mai face la real) sa spunem... Sa facă mai multă matematică, profesorii să explice si sa fie răbdători, cei care nu au rabdare afară.
Deci sa aibă 5 ore de mate, 2 fizică 1 chimie, română să facă normal, tehnologica sa se pună in practică, nu sa se dea o lecție de 2 pagini, să se dea ideile principale, apoi sa se facă proiecte, la fel si la fizică sau chimie.
Geografie la fel, sa nu se predea 2-3 lecții pe oră.
La muzică sa se învețe notele muzicale, sa învețe despre anumiți compozitori si poate, să se pună in practică, instrumente, etc.
La desen să se învețe bazele, sa fie studiați marii pictori, anumite picturi.
La latină să se învețe despre anumiți zei.
Elevii din alt mini profil sa facă opusul acestor ore sau macar 4 ore mate, 4 romana, inafară de desen, muzică, tehnologică, astea să se facă normal. ( se vor include la ambele mini profiluri toate orele engleza, tehno, fizică, chimie, mate, rom, franceza, desen, muzică, istorie, geografie si biologie.)

In clasa 7-a 2 fizică, 2 chimie, 5 mate +1 ora mate opțional, să se adauge informatica, elevii o să poată să-și fixeze dinainte bazele.
Odată cu clasa 8-a elrvii au învățat majoritatea chestiilor, mai au câteva materiale de studiat iar restul de recapitulat, la examene vom constata că mulți vor lua note mult mai mari, din acest mini profil care ia nota de real ok, care nu o să se ducă la uman sau la alte profiluri.
Clasa a 8-a sa se voteze pe care dintre engleza si franceza vom pune accent.
Daca pică engleză sa se facă 2 ore, iar franceza doar una.
La fel și în clasa 9-a.
Eu vorbesc aici doar de profilul real.
Când învățăm ceva logic e mult mai plăcut decât atunci cand învățăm ca papagalii, ala e cel mai ratat copil, vine de la școală si sta toată ziua cu cartea in mana sa toceasca, avem nevoie de relaxare, avem nevoie de timp liber.
Dacă crezi ca o lecție învățată la tehnologică in urmă cu 6-7 ani ne va ajuta... Ai probleme.
Poate ai nu știu ce defect, si vrei sa înveți într-una, dar oamenii normali nu sunt asa, au nevoie de odihna happy.
Prin separarea clasei să fie despărțiti toți retardații de copii care vor sa învețe ceva util happy
Asa spuneam si eu astă vară ca o sa invat ca nu stiu ce.
In zadar, prea comuniști profesorii, vreau sa studiez ceva util.
Tehnologica sa nu se mai facă in clasa 8-a.
Desigur, dacă ma gândeam ceva timp puteam să fac un program mai dezvoltat si mai ok dar e ok si ăsta.
Nu mai e ca înainte, acum majoritatea tinerilor sunt pasionați de tehnologie deci...
Ia spune-mi si mie ce relief are Italia, sau cum s-au firnat anumiți munți din Italia si ce tip de roci au, mai stii? Normal că nu.
Deci tocitul nu e bun.
Majoritatea tinerilor isi doresc cam ce am menționat eu.
Aștept părerea despre cele menționate happy

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Sigur ca stiu raspunsul la intrebarile alea, o sa le stii si tu peste 20 de ani daca le inveti acum.
Daca majoritatea tinerilor isi doresc doar atat, e trist, fiindca arata ca isi doresc sa fie doar sclavi, sa se supuna deciziilor altora si sa fie itgnoranti in jumatate din lucrurile importante in viata. Da, programul pe care il spui tu e bun dar pentru copii cu IQ mic, care sa invete numai chestii utile si sa fie niste soldatei buni. Pentru un copil cu IQ normal este de o limitare infiooratoare, ii va pune niste ochelari de cal si ii va inchide gandirea intr-o cutiuta mica de tot, in care nu are alta sansa decat sa devina un supus ignorant.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Dacă intri la mate info si ieși Marinar, senator, programator... Esti sclav? laughing)).
Dacă pe mine nu ma interesează ceva, de ce sa-l invat? Nu-mi pasă, nu ma interesează subiectul din materia respectiva, cred ca ai uitat cum ebsa vii de la școală obosit si sa te pui la învățat.
Undeeeee e logica, cu ce ma ajuta o materie gen tehno dacă nu imi trebuie in viață?
Of doamne... Decât sa fac 12 clase, facultate, sa iau 8-10 pe învățat mecanic mai bine nu, asa doar sa ma laud ca am terminat scoala cu briolaughing)).
Dacă aleg sa facem proiecte la fizica si chimie am iq mic?
Se vede ce iq ai tu... Crezi ca totul tine de iq happy Asta cu mai mult de 10 puncte nu cred că-l crești, ăsta e moștenire sau depinde...
Spunând că ai iq mic dacă studiezi o materie care te învață cum se deschide o cutie de pateu si te pune sa înveți 2 pagini la cutia aia e bine rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Scuze ca ma bag, mai de mult m-am contrazis cu Brigaela pe o anumita tema, imi sustin acea parere si acum dar tu bati campii. Una si buna, nu-ti place Latina, nu-i vezi rostul. Vrei sa-ti spun eu ceva? Marii intelepti ai lumii au vorbit Latina, nu ai cum sa fii un avocat de succes fara a avea cunostinte de Latina, bine, acum o sa-mi spui ca tu nu vrei sa te faci avocat. Raspunsul: Esti in clasa a-8a, la liceu nu o sa mai faci Latina, dar nu poti spune ca e inutila. Istoria ei(cum ai zis tu mai sus) nu te ajuta cu absolut nimic, vad ca ai pomenit de zei, ce naiba legatura are cu Latina? Daca vrei sa inveti despre zei, citeste 'Legendele Olimpului'. Poate istoria religiilor ar fi ceva mai interesant,. Nu-ti place geografia, bine, nu vrei sa stii pe ce lume traiesti? Nu ma mir..in schimb sunt de acord cu tine, teoria predata la Tehnologie nu ajuta cu nimic atat timp cat practic nu inveti nimic.
Nu pot sa nu ma leg de faptul ca numesti profesorii ''comunisti'' fara a avea habar ce inseamna acest termen, dar cum i-am spus si altui utilizator de pe acest forum, a devenit 'cool' sa folosim cuvinte auzite la televizor, vrei sa pari mai inteligent?

P.S: Nu stiu cum inveti tu pentru examen atat de mult, citind printre randuri mi-au sarit in ochi mai multe greseli gramaticale pe care un elev de clasa a-4-a nu are voie sa le faca..repet, citind printre randuri am vazut ca stai foarte prost la gramatica limbii materne. Aa da, ce iti trebuie tie...tu vrei sa te faci programator? Scuze, dar esti om, nu esti robot, nu trebuie sa stii doar matematica si informatica, daca sa zicem ca ajungi la liceul la care iti doresti si nu faci fata la aceste materii, ce faci? Degeaba esti tu programator daca atunci cand esti cu o fata nu stii sa legi 2 vorbe si nu esti in stare sa iti sustii un punct de vedere.

| Brigaela a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Eu am incercat sa iti explic. Nu reusesc eu sa ma fac inteleasa sau tu refuzi sa intelegi. Sau pur si simplu nu poti.
Prin urmare, nu mai incerca sa intelegi, intelege doar ca materiile alea si informatiile acelea nu sunt pentru tine si cei de pe acel forum. Sunt doar un mic sacrificiu pe care voi trebuie sa il faceti ca scoala sa ofere niste lideri intelectuali societatii. Chiar daca nu ii vezi si nu ii intelegi, ei exista si vor exista si datorita lor tu duci o viata mai buna si mai lipsita de griji.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde am greșit?
Si daca scriu am fsotss in loc de am fost nu sunt analfabet =), imi aluneca degetele pe vreun buton greșit, dar mai am si autocorectorul deci happy.
Unde am greșit?

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Pai: Intruna cu sensul folosit de tine se scrie legat.
''Formularul il v-a completa cu'' - va se scrie legat.
''inloc'' - nu se scrie asa niciodata, e mereu in 2 cuvinte.
N-am timp acum sa mai continui, dar cred ca mai gasesc.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris din greșeală, am scris mult si ma grăbeam.

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Sunt convins.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inteleg eu prin profesor comunist e asta... Profesorii care stiu doar sa predea si nimic mai mult.Nu stiu cum sa faca ora sa fie interesanta pentru un elev, nu au simtul umorului sunt mereu "constipati" sunt prea seriosi. si se mai intreaba dc fac elevii scandal la ore.

Am avut niste profesori super! de nota 10 cu care puteai sa discuti si alte subiecte, profesori care stiau cum sa faca ora placuta big grin si normal ca elevii erau atenti la lectie pentru ca aveau un respect pentru acel profesor.Dar am avut si "constipati" care ne considerau niste copii fara viitor

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Ti se pare normal ca un elev sa faca scandal la ore?

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog, nu scandal dar dacă ora nu e interesanta ma plictisesc si fac altceva.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://youtu.be/ycB4oeBRO9s
Are vreo 21-22 de ani acum.
Are dreptate ce spune? Il consider cel mai util răspuns.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Https://youtu.be/ycB4oeBRO9s
Investim in ce ne e de folos siva da roade.

| anonim_4396 explică (pentru SkandallKamataru):

Fii si tu ca el atunci.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru Brigaela):

Https://youtu.be/ycB4oeBRO9s
Investim in ce ne e de folos si va da roade.

| Iweuegev a răspuns:

Ai putea incerca pentru prima oară că sa îți formuleze propriile teorii in legătură cu acea lecție și poți după aceea după ce le faci sensul sa te apuci să înveți mecanic puțin câte puțin pentru a putea înțelege și a face sensul între subiecte eu sunt in clasa a 6a și așa fac