| BabalGam a întrebat:

Cam cum este in clasa a v-a? Greu-usor? Eu trec clasa a v-a si mi-e cam frica. Ce materii voi face?
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| larrysukk a răspuns:

Nu te speria. daca inveti nimic nu este greu.eu acum trec clasa a 8-a si nu sunt speriata deloc.va fi putin mai complicat la inceput pentru ca vei avea profesori diferiti la fiecare materie si iti va lua ceva timp sa te acomodezi.insa.in rest totul este bine.cat despre materii. nu vei avea prea multe in plus mai bine spus vor i cam aceleasi insa cu un nume diferit.fi linistita si totul va fi bine!

34 răspunsuri:
| smaranditza a răspuns:

Depinde de cat de mult iti place scoala; e cu totul altfel decat in clasele"mici", vei avea profi la fiecare materie in parte, fiecare dintre ei cu propriile pretentii si mod de lucru; desigur, materia de asimilat este mai multa si cu un grad mai mare de dificultate; totul depinde de capacitatea ta de adaptare; una peste alta, asa cum te intuisc eu, cred ca nu vei avea mari probleme, deci nu -ti fie teama!
discipline de clasa a Va :1.lb romana
2.doua limbi straine
3.matematica
4.biologie
5.istorie
6.geografie
7.religie
8.desen
9.muzica
10. sport
11.educatie tehnologica(un fel de lucru manual)
12. vreun optional(dar asta e alta poveste)

fara frica, bafta!

| nodeerskulls a răspuns:

Imi amintesc ca si mie mi-a fost frica cand am trecut a - 5-a.
Sincer, nu o sa fie nimic deosebit. O sa cunosti oameni noi, si profesori noi, si nu ai de ce sa-ti fie frica. Materiile nu sunt picate din cer, si prin urmare pun pariu ca o sa te descurci. Materiile noi o sa fie introduse pe parcurs, in urmatorii 4 ani, si nu o sa faceti lucruri grele la ele.
Singura diferenta este ca va trebui sa te adaptezi la stilul de predare al fiecarui profesor, ceea ce ar trebui sa nu fie prea greu, astia de generala is destul de lenienti.

| missouri a răspuns:

E foarte frumos in clasa. a V-a.
Intr-adevar, la inceput e mai greu, pana te acomodezi cu materiile noi si profesorii care sunt firi total diferite. O sa vezi ca in fiecare vei gasi un suflet distinct.

Sincer, eu trec a VII-a. Clasa a V-a mi s-a parut frumoasa.Materia nu e grea.Trebuie sa inveti tot anul, ca sa nu-ti fie greu.

MULT SUCCES IN GIMNAZIU!

BOBOCULE! :*

~ Missouri.

| BabalGam explică:

Eu fac din clasa a 3-a franceza big grin Si mi-au fost toate raspunsurile de folos laughing Multumesc!

| BabalGam explică:

Eu fac din clasa a 3-a franceza big grin Si mi-au fost toate raspunsurile de folos laughing Multumesc!tonguetonguetonguetonguetongue

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Calmează-te.
Așa cum te-ai descurcat pînă acum, așa te vei descurca și de acum încolo.

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Calmează-te.
Așa cum te-ai descurcat pînă acum, te vei descurca și de acum încolo.

| Mikiee a răspuns:

Doar profesorii vor fi diferiti.Eu trec acum in a 7a si nu mai am pb.La inceput profi. eru putin severi dar cu timpul se vor destinde.Ca materii noi nu vei face decat a doua limba straina(franceza, germana sau spaniola:depinde de scoala si de preferinta)

| hellokitty95 a răspuns:

Este frumos.Este un nou inceput de drum.Nu trebuie sa iti fie frica. O sa te "acomodezi" repede.Succes!
Materii:romana, mate, franceza, engleza, sport, desen, muzica, geografie, istorie, tehnologie, biologie, optional, religie.

| Angiutssa a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica. O sa vezi ca e foarte tare:XProfesorii o sa fie blanzi la inceput, nu-ti face griji.
Materii:
Lb. romana
Matematica
Limba straina 1(Engleza, franceza, germana sau ce faci tu din clasa I)
Limba straina 2(Engleza, franceza, germana, pe care o vei incepe de la 0)
Istorie
Geografie
Muzica
Religie
Biologie(botanica)
Ed. Tehnologica
S-ar putea sa faci si cor, daca se face in scoala ta si daca ai voce
Acum nu stiu in ce fel de scoala inveti, dar la mine la scoala se mai fac 2 materii "optionale", pe care le alegem prin vot la sfarsitul clasei a VI-a.De exemplu, eu am facut optional matematica si optional engleza.
(+ora de dirigentie, in care in principiu nu faci nimic)
Multa bafta la scoala! Numai note bune!
Imbratisari

| Bianca18 a răspuns:

Clasa a V-a mie mi s-a parut usoara. happy O sa vezi, e mult mai fain sa ai profesori diferiti, fiecare avand pretentii diferite. Chiar nu trebuie sa iti fie frica. O sa faci aceleasi materii ca si pana acum + inca o limba straina, biologie, educatie tehnoilogica, dirigentie, poate ceva optionalehappy de exemplu eu am facut Mituri si legende. despre zei. in a 6-a va aparea si fizica, dar mai ai pana atunci.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Stai linistita. Va fi si mai frumos. Sunt cei mai frumosi ani! Nu-ti fie teama. Vei avea doar profesori noi in loc de invatatoare. Materiile nu vor fi foarte grele daca inveti. Pup.

| TheToxicNightmare a răspuns:

Si eu trec clasa a v a. Ma cam sperie si pe mine dar cel mai bine e sa iti tragi curaj si sa uiti de frica.winking

| ~ вα∂ вσу ~ a răspuns:

Pai pentru mine a fost usor si in acelasi timp foarte frumos pentru ca mi-am facut noi prieteni. o sa fie super
materii: religie, civica, geografie, mate, sport, bio, romana, engleza, desen, informatica, tehnologie, franceza sau germana, istorie si dirigentie
funda?big grin

| iasminhappypills a răspuns:

Clasa a V-a este chiar foarte frumoasa.nu are de ce sa-ti fie frica, lucrul diferit e ca ai profesori in loc de invatatoare si faci materii noi pe masura ce treci clasele. In a 5-a nu mai stiu daca faci vreo materie noua, in a 6-a faci fizica, in a 7-a educatie civica si in a 8 -a latina, nu e mare lucru, eu trec la liceu, daca tie de a V-a iti este frica...eu ce sa mai zic? sunt ingrozita, abia astept sa-mi cunosc noii colegitongue

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Nu inteleg de ce te stresezi atata laughing nu e deloc greu in clasa a 5`a atat ca vei avea profesori in loc de invatatoare si probabil niste colegi noi...Materii in plus fata de clasele 1-4 nu faci. decat la matematica: geometrie, algebra

| cinevaaaaa a răspuns:

Pentru mine e oribil! Este un film horror clasa a V-a!crying! Este cel mai greu lucru care mi s-a intamplat la scoala(clasa a v-a). Invatatoarea care e rabdatoare nu mai e cu noi si vin profesorii care numai de la o intrebare pun note mici crying((((

| alexutza_1725 a răspuns:

Vei face asa: educatie pentru sanatate, sport, engleza, franceza, matematica, romana, istorie, desen, informatica, geografie, religie, biologie, tehnologie si muzica

nu e greu deloc ...defapt este putin la inceput pentru ca sunt profesori noi, dar nu te speria ca no sa te puna sa zici formule din prima ora. tu trebuie sa inveti si ai sa vezi ca o sati placawinking

| gagaangel a răspuns:

Buna
nu trebuie sa-ti fie frica am fost si eu a 5, vei avea cate un profesor la fiecare materie o sa ai istorie geografie pe parcurs vei avea si civica chimie si altele totul va fi bine cat timp invetzi si ai respect fata de profesori
bafta

| madalina_1200 a răspuns:

In clasa A-v-A u va fi foarte greu sa stii! Vei avea franceza, engleza, romana, matematica, muzica, desen(plastica), dirigentie, biologie(dspre plante), istorie, educatie Tehnologica(unde vei afla despre alimentatie, calitatea preparatelor, igiena), sport, geografie, si cam atat. Nu trebuie sa-ti fie frica de materia clasei a-v-a deoarece sigur vei trece cu bine, la matematica vei invata algebra si geometrie, nu va fi prea complicat.Iti urz succes in noul an scolar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasa a v-a este foarte uşoară dacă inveţi.Nu trebuie să te sperii. Vei avea profesori diferiţi la fiecare materie şi vei vedea că nu e chiar aşa de greu.La unele ore chiar vei merge cu drag!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu da eu trec clasa a-v si sunt cam speriats

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E super

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti fie frica o sa faci doar algebra si franceza.si vei avea si mareriile din clasele 1-4. uni spun ca vei face enucatie tehnologica dar nu este asa asta am facut din clasa intai la fel si optionalele.nu te lu-a dupa ei.si eu am trecut acum clasa 5 si cand am terminat-o pe a 4-a am intrebat-o pe doamna invatatoare si de le dansa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Civica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am trecxut in a 6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Munca in echipa avantaj sau dezavantas?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mie imi place limba romana si tias sucera sa inveti mult ca si mine sa ai note bune sa fii prima din clasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lool esti proasta daca iti este fryca