| anonim_4396 a întrebat:

happy
Cand eram mica. tin minte ca aveam f multe carti.de cand s-a renovat.au disparut.
in fine.
tin minte ca aveam o carte cu un pitic.sau baiat.sau batran.nu mai stiu ce era.cu o caciula foarte maretoata cartea era cu el.nu stiti cum se cheama cartea? cu chiar nu-mi aduc aminte.crying...va rog.inseamna f mult pentru mine:-

5 răspunsuri:
| Oxanna a răspuns:

Buratino in tara soarelui?

| Catte a răspuns:

Nici una din astea:-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te referi la poza de pe coperta cartii, poza in care se aflau, un personaj in varsta (cu chipul sfatos si parul alb, asezat pe un scaunel, purtand -pare-mi-se- o caciula taraneasca), iar in fata lui un copil, care intr-adevar -in comparatie cu mosneagul- parea pitic, iar copilul era imbracat cam saracacios (ori sumar) si parca descult (nu sunt sigur), atunci cred ca e vorba de o veche editie (posibil chiar prima editie) a excelentului roman pentru copii "Ultima poveste " de Radu Tudoran.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P. S. revin cu o corectura: e posibil ca acea caciula "marețoasă", cum ai spus tu, sa fi fost purtata de copil si nu de mosneag (a-propos, acum cand scriu, realizez pe viu cat de adevarata e zicala cu ciobul si cu... oala...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cumva era Muc cel mic?