| miriiiiiam a întrebat:

.care ar fi importanta bazelor(la chimie) si unde se utilizeaza? fuunda

Răspuns Câştigător
| Klau97 a răspuns:

Bazele metalelor alcaline NaOH si KOH constituie reactivi folositi frecvent in laboratoare.

Hidroxidul de sodiu NaOH – soda caustica este utilizata la fabricarea sapunului, a fibrelor artificiale, la mercerizarea bumbacului, la fabricarea sodei de rufe (Na2CO3) etc.

Hidroxidul de calciu Ca(OH)2 – var stins constituie o substanta de prima importanta in industrie si constructii.

Laptele de var este folosit la varuirea cladirilor, obtinerea mortarului, fabricarea zemii bordeleze.

Apa de var este folosita si in industria zaharului, in medicina ca neutralizant in intoxicatiile cu solutii acide si in laborator pentru recunoasterea dioxidului de carbon.

2 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Buna!

Sa-ti spun niste lucruri care sigur iti vor fi de folos:

Cele mai utlizate baza sunt:

KOH -poata caustica

NaOH -soda caustica

Ca(OH)2 -lapte/apa de var

Trebuie sa stii ca sunt de doua feluri:

solubile si insolubile

Cele solubile contin metale reactive ca K,Na,Ca

Cele insolubile contin metale mai putin ractive :

Al,Au, Ag

Mai trebuie sa stii ca din baze se face sapunul, se utilizeaza la fabricarea zaharului, varuire.

Formula generala este :

M(OH)n

Unde M -metalul
(OH)-numarul de grupari conform valentei metalului.

Astea-s importante! Baga ochisorii-n ce-am scris, maseaza-ti capul si retine tot ce-am spus!

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Se utilizeaza in chimie, mai mult nu stiu, nu sunt bun, am 6.