| andreea18_2709 a întrebat:

as avea o intrebare legata de chimie. IMI explicati va roooog cum e cu denumirea acizilor si bazelor, pentru ca eu stiam ca era cv legat de valenta elemntelor... OFER FUNDA!

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Andreea, pai in cazul bazelor denumirea se da spunand "hidroxid de...(urmeaza numele metalului din componenta bazei".
In cazul acizilor, avem cateva situatii:
-pentru hidracizi se denumeste: acid urmat de numele nemetalului + sufixul -hidric; ex: HCl acid clorhidric, HI acid iodhidric;

-pentru oxiacizi in care nemetalul prezinta valenta inferioara, avem: acid urmat de numele nemetalului + sufixul -os; ex: HNO2 acid azotos(nitros); H2SO3 - acid sulfuros;
-pentru oxiacizi in care nemetalul prezinta valenta maxima. se denumeste: acid urmat de numele nemetalului + sufixul -ic; ex: H2SO4 acid sulfuric; HNO3 acid azotic(nitric).
Sper ca te-am putut ajuta. Bafta!

| IamFantastic a răspuns:

Buna,
La ACIZI denumirea se face asa:
Se adauga termenul ACID + numele NEMETALULUI La numele nemetalului se adauga:
sufixul ''hidric'' pentru. hidracizi, ex: acid clorHIDRIC (hcl)
sufixul ''ic'' pentru. oxiacizi cu valenta superioara, ex: acid sulfurIC (h2so4)
sufixul ''ic'' tot pentru. oxiacizi cu valenta inferioara, ex:acid sulfurOS (h2so3)

La BAZE denumirea este asta:
HIDROXID DE + denumirea metalului
ex: hidroxid de calciu ( Ca(OH)2 )

Funda?

| IamFantastic a răspuns:

AI UITAT DE FUNDA, simai sus zici ''OFER FUNDA!'' Da funda celui mai bun raspuns!

| sorin100 a răspuns:

Daca e ceva de genul metal(OH)x unde x este valenta elementului atunci denumirea este hidroxid de =numele metalului= si valenta metalului. Ex : hidroxid de fier trivalent =Fe(OH)3. la fel e si la acizi

| AcidBoy a răspuns:

BAZELE" Numele de Hidroxid + numele metalului exemplu Hidroxid de sodiu(NaOH),(Aici denumirea lui poate aparea ca si soda caustica) sau Hidroxid de potasiu(KOH) ( Sau Potasa caustica) ....ACIZI : deci tine minte ca acizi sunt substantele cu Hidrogen in conponenta de exp : HCL=H-hidrogen CL-clor sau H2SO4-H-hidrogen, SO-oxid de sulf, Alti acizi hmm, HPo3-acid fosforic, Hcl - acid clorhidric, H2So4- acid sulfuric, H2so3 -Acid sulfuros, HCO3-acid carbonic, CH3(COOh)-Acid acetic HNo-Acid azotic ..etc sper ca ti-a fost de ajutor mica mea lectie happy