| 1Hekate1 a întrebat:

Buna!
Care credeti ca este metoda cea mai buna pentru a invata engleza? Stiu cam la nivel de B1 si as vrea sa ajung la C1 si sa dau unul dintre examenele IELTS/Cambridge.

Răspuns Câştigător
| macintosh a răspuns:

Buna
Eu am fost filo intensiv eng si iti recomand sa iei pregatire pentru cambridge... IELTS nu e chiar asa de bun, in sensul ca nu e chiar asa cautat precum Cambridge-ul. Cauta un profesor de engleza care da pregatire special pentru Cambridge, nu un profesor obisnuit. Eu am facut pregatirea si stiu despre ce zic... te invata exact ce si cum. Aici nu mai tine ca inveti din filme, jocuri sau muzica asa cum am inceput toti laughing spor la invatat

| 1Hekate1 explică (pentru macintosh):

Multumesc pentru sfat! Doar ca va mai dura pana dau unul dintre aceste examene. Cu cateva luni inainte sa dau vreau sa merg la un centru de pregatire special pentru examenul ales, dar pana atunci as vrea sa mai invat singura. Stii cumva vreun site/ carte cu modele de examen pentru partea de listening si reading, cu tot cu barem?

4 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

IELTS si TOEFL sunt cele mai căutate, dar depinde de universitate sau țara unde te duci. In Statele Unite sau Canada, și universitatile de acolo, cel mai probabil îți va cere rezultate cel puțin de la una dintre cele 2. Doar in UK cred că e posibil să ceară cel puțin unul din cele 3, incluzând Cambridge, dar tot IELTS si TOEFL sunt mai populare. Adică, cel puțin majoritatea universităților din aceste 3 tari, pe care le-am văzut, considera că IELTS si TOEFL sunt mai populare.

| 1Hekate1 explică (pentru SingleForOne):

Spre IELTS tind si eu. Din ce stiu, TEOFL este mai popular in SUA, iar ielts in europa.
Stii cumva vreun site/carte cu modele pentru listening si reading, cu tot cu barem?
Si daca mai ai alte sfaturi legate de modalitati de a invata mai bine engleza, sunt bine venite happy (tinand cont de nivelul meu care, cum am scris mai sus, este undeva cam de B1, maxim B2.

| SingleForOne a răspuns (pentru 1Hekate1):

Testează-ți cunoștințele cu ajutorul aplicațiilor, în special gramatica și vocabularul; și cu ajutorul materialelor online de pe paginile oficiale. Nu am experiență personală, deci nu pot să te ajut prea mult. happy Tehnici de învățat mai bine le găsești dacă cauți pe YouTube și Google.