| rtbmncvlopasdf a întrebat:

Care este semnificatia numelui Adrian?

Răspuns Câştigător
| lolita24 a răspuns:

Http://www.qbebe.ro/utile/nume_copii/adrian

Intra pe site si vezi :). Funda?

2 răspunsuri:
| AlexandruM22 a răspuns:

Adrian este o personalitate puternica, umana si altruista. Arian poseda o personalitate puternica dublata de o intuitie remarcabila. Aceste vibratii inalte il imping sa isi doreasca sa promoveze existenta unei lumi mai bune si sa se ocupe de cei mai putin norocosi. Cu toate acestea, aceste vibratii puternice nu sunt traite intotdeauna la un nivel ridicat, in functie de dificultatile pe care acestea le presupun. Acestea se pot traduce pur si simplu prin vise marete, hipersensibilitate, fragilitate emotionala, dependenta si spirit de sacrificiu.
Gasesti mai multe despre semnificatia numelui Adrian pe link-ul de mai jos.
Sursa: https://www.semnificatia-numelui.net/semnificatie-nume-adrian/

| xHapciiu a răspuns:

Adrian si Adriana, prenume frecvente astazi la romani, reproduc numele pers. lat. Hadrianus (fem. Hadriana), la origine un cognomen cu semnificatia „de la Hadria", derivat de la numele de loc Hadria. in Italia antica erau doua localitati care purtau acest nume: una in regiunea veneta (astazi Adria din provincia Rovigo), veche colonie care in sec. 5 i.e.n. avea raporturi comerciale cu Grecia (de aici vine numele Mare Hadriaticum, care inainte desemna numai partea superioara a actualei Adriatice) si alta in regiunea picena (astazi Atri din provincia Teramo), probabil locul de origine al gintei Aelia} emigrata in Spania, si din care descinde imparatul Adrian. Originea numelui Hadria ramine nesigura, desi incercarile de a-1 explica sint numeroase (unii specialisti il considera de origine etrusca, asa cum credeau si anticii, iar altii, data fiind asemanarea cu un nume din Balcani, propun un etimon ilir). Devenit nume independent si purtat de citiva martiri din primele secole ale erei noastre, vechiul nume roman patrunde in onomastica crestina si, prin intermediul acesteia, se raspindeste in Europa, fiind deci mult mai vechi decit majoritatea numelor de origina latina preluate pe cale culta in secolul trecut. Preluat din latina de catre greci (sub forma Adrianos), numele ajunge la popoarele slave si de aici la romani, in vechile documente ale tarii Romanesti apar formele Andrian si Andreian (in anii 1468 si 1490, un jupan din Gorj; ca nume al unui munte apare in doua documente din anii 1468 si 1493 si tot cu valoare toponima, in Moldova, Bitcele Andrienilor). Mult mai vechi, din 1262, este numele satului Adrian din Oas, de astadata fiind vorba probabil de o influenta latino-catolica. Formele muntene si moldovene cu -nd- se explica prin contaminare cu un nume frecvent in perioada veche -> Andrei (fenomenul s-a putut produce fie in slava, fie chiar in greaca). O forma populara si fara indoiala cea mai veche este TJdre(a) a carui frecventa la romani este dovedita de o zicala inregistrata de Anton Pann: „care cum venea, tot Udrea-1 chema". Apoi identitatea dintre Adrian si Udre(a) este asigurata de existenta formelor Odriiu (intr-un document din timpul lui Mircea cel Batrin), TJdriiu (cronicarul M. Costin spune: „Si acest Adrian [imparatul] au facut si Udriiul, orasul pre numele sau" [Adrianopole] in bulg., ser. Odrin. De la tldre(a) se formeaza cu sufixul patronimic -iste (intilnit si in alte nume pers. romanesti sau sud-slave) un derivat foarte raspindit la romani in perioada veche, Udriste (astazi nume de familie), care incepe sa apara in documentele din anul 1439 si a fost purtat, printre altii, de renumitul carturar muntean Udriste Nasturel. Dintre hipoc. moderne amintim pe Adrinel, Adi, -> Ada. 0 Fr. Adrien, Adrienne, germ. Adrian, it., sp. Adriano, Adriana, magh. Adorjan [adorian], rus. Adrian, Andrian etc. O Dintre purtatorii celebri ai acestui nume il amintim pe Publius Aelius Hadrianus, imparat roman intre 117 — 138, succesorul si fiul adoptiv al lui Traian, al carui nume s-a pastrat in Adrianopole (gr. Adriamipolis „orasul lui Adrian", turc. Edirne), oras in Turcia europeana; in Asia Mica au mai existat doua orase cu acelasi nume, unul in Bitinia (nesigur localizat) si altul in Mysia? Giteva personaje literare: Adrian Leverkuhn din Doctor Faust de Th. Mann, Adrienne Lecouvreur din comedia cu acelasi nume de E. Legouve si E.Scribe, Adrienne Mesurat si romanul cu acelasi nume de Julien Green etc.