| dragosteanuarevastra a întrebat:

Buna,care este formula inaltimii?

Răspuns Câştigător
| Irinα a răspuns:

Buna! Inaltimea este perpendiculara dusa dintr-un punct al triunghiului pe latura opusa. Pentru a determina valoarea inaltimii poti sa folosesti functiile trigonometrice (sin cos tg ctg), dar trebuie sa cunosti cel putin valoarea unui unghi a a 2 laturi. Daca cunosti aria si o latura, iarasi poti sa o determini. Sunt mai multe metode de deretrminare. La triunghiul echilateral intaltimea este latura x radical din 3, totul supra 2. Sper ca te-am ajutat! Funda?puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Un răspuns foarte anapoda și tu te-ai grăbit să dai funda.
De ce ai luat de bun ceea ce ți s-a scris?
Categoric nu ai înțeles nimic.
Nu-i mai puțin adevărat că nici tu nu știi ce vrei.
Înălțimea nu are NICIO formulă.
Orice perpendiculară dusă pe o dreaptă ( deci care face cu aceasta un unghi de 90 de grade ) se numește înălțime.
Înălțimea se poate găsi, de la unghiul de 90 de grade, în oricare alt poligon ( triunghi, dreptunghi, pentagon, șamd).
Înălțimea nu are o formulă standard de a fi aflată și ea este funcție de multe alte elemente costitutive ale poligonului din care face parte.
Cănd zic că nu poate avea NICIO formulă de a fi aflată, mă refer și la faptul că ea pote fi infinită. Pe o dreaptă (d) se coboară o înălțime ( de la orice distanță), totul este ca ea să facă un unghi de 90 de grade cu dreapta pe care coboară.
Asta e tot!

| TsuyuAsui a răspuns (pentru corolav):

Cred ca se referea la formula prin care poate fi calculata, iar in cazul asta ceea ce a spus Irina este foarte corect.