| Doru_Denisa_2000 a întrebat:

Care liceu e mai bun pentru un viitor? ( sa am un loc de munca ) :
Spiru Haret Moinești
Grigore Cobălcescu Moinești
Karpen Bacau
Care credeti ca e cel mai bun liceu?
Va rog sa ma ajutați!
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| 01Joulie01 a răspuns:

E posibil să nu-ți placă răspunsul meu fiindcă nu te voi îndruma în mod direct și nu-ți voi spune ce să alegi.
1. Alege profilul ce te atrage (nu liceul ci profilul e important și reține că orice profil ai alege mereu vor fi câteva obiecte ce nu le vei adora). Când spun ce te atrage mă refer la competențele tale. Tinzi spre logică(profile reale -mate info etc.) sau spre artă... de acolo tragi mai departe concluzii și dacă nu te descurci să înțelegi cam la ce ai fi mai bună cere ajutorul unor adulți să te ajute să-ți întelegi/descoperi înclinările...
2. La orice liceu vei merge, importantă este seriozitatea ta și prezența ta, în nici un caz clasamentul liceului.
3. Liceul, în mintea ta ar trebui să fie prima ușă ce o deschizi spre viața ta personală. (Adică nu te opri la asta, gandește mai departe de el) Încearcă să înțelegi că ăsta e doar începutul.
4. Liceul nu este cel mai important în viață și nu te va reprezenta ca om nicăieri, în schimb media cu care termini te poate trage în jos sau te poate urca în anumite clasamente în funcție de ce vei alege mai departe să faci.
Mult succes

| Doru_Denisa_2000 explică (pentru 01Joulie01):

In concluzie! Care crezi ca e cel mai bun liceu din cele 3?☝☝

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un liceu sau facultate nu vine cu loc de munca asigurat!
Asta depidne doar de tine! Inveti pe rupte, ai note foarte mari, mergi la olimpiade interantionale, te faci remarcata si ajungi la cele mai tari facultati din lume, de unde ai sanse mari sa prinzi joburi foarte bune.
In rest, poti face un liceu economic, pe profil alimentar (chelnerita, bucatareasa etc), sau contabilitate (contabilitate primara, contabil autorizat, daca faci si o faculatte poti ajunge expert contabil, econimist, sau chiar director de finante, banci samd).
Mai poti afecun liceu sanitar, cu sanse de a ajunge asistenta medicala.
Dar ma repet NICI un liceu sau faculatte NU vine cu loc de munca asigurat! Asta depisde de tine, sa-ti cauti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Liceul, mai ales daca e teoretic, nu iti ofera nicio calificare pentru un loc de munca, asa ca din perspectiva asta e irelevant pe care il alegi

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Hah? De cand iti asigura liceul loc de munca? Nici macar cu facultatea terminata nu ai siguranta ca iti gasesti loc de munca. Iti trebuie o facultate intr-un domeniu in care se cauta specialisti.