| ktyi a întrebat:

Care sunt personajele care apar in Baltagul?

Răspuns Câştigător
| música a răspuns:

Personajele din Baltagul sunt umatoarele :

Nechifor Lipan, Vitoria Lipan(sotia Lui Nechifor Lipan), Minodora si Gheorghita Lipan (fii celor 2 adica a lui Vitoria si Nechifor Lipan), baciul Alexa, Argatul Mitrea, Mos Pricop, ciobanul David (cel care o ajuta pe Vitoria cu banii de drum), Prefectul Anastase Bolmez si cei 3 hangii : Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu (cei la care se opreste Vitoria pentru a afla pe unde a umblat Nechifor), Calistrat Bogza si Ilie Cutui (ucigasii lui Nechifor Lipan), parintele Daniil si baba Maranda (vrajitoarea satului).

Acestea sunt toate personajele care apar in Batagul.

9 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Vitoria - personaj principal.
Gheorhiţă - personaj secundar.
Minodora, părintele Danil, cei doi criminali, Nechifor Lipan - personaje episodice.

| omienouăsutenouăzecişişase a răspuns:

Hello :
Personajele : Vitoria Lipan este sotia lui Nechifor Lipan, cel disparut; in acelasi timp este mama Minodorei si lui Gheroghita, cei doi copii ai familiei Lipan.
Nechifor Lipan este cel disparut, cel in jurul caruia se concentreaza toata actiunea.
Gheorghita este fiul celor de soti.
Minodora este fiica Vitoriei si a lui Nechifor Lipan.
Baciul Alexa este un batran care avea grija de oile ciobanilor pe timpul iernii.
Argatul Mitrea este un muncitor care lucreaza si pentru familia Lipan.
Subprefectul judetului Piatra Neamt (nu are nume.)
Mos Pricop este un batran care, impreuna cu sotia sa i-au gazudit pe Vitoria si Gheroghita cat timp au stat o seara la Farcasa.
David este un cioban care ii cumpara mai multe produse Vitoriei pentru a o ajuta cu banii de drum.
Prefectul Anastase Bolmez este prefectul judetului Piatra.
In drumul lor se opresc la mai multe hanuri si vorbesc cu mai multi hangii printre care: Macovei, Toma si Iorgu Vasiliu.
Sper ca sunt toate personajele si nu am uitat niciunu.
Bafta!

| 95Cosmin a răspuns:

Personaje principale (Vitoria, Nechifor Lipan, Gheorghita)
secundare (Minodora, preotul Daniil Milies, baba Maranda, negustorul si hangiul David, ceilalti hangii si sotiile lor, Calistrat Bogza, Ilie Cutui s.a.)
episodice (mos Pricop, functionarii de la prefectura din Piatra, functionarul de la Dorna etc)

| Christina_3780 a răspuns:

Bun! personajul principal,care participa la intreaga actiune a romanului,este Vitoria Lipan. celelalte personaje principale sunt: fiul ei Gheorghita Lipan, sotul ei Nechifor Lipan [care nu participa la actiune, fiind mort]si personajele secundare: fata ei Minodora Lipan, Calistrat Bogza si Ilie Cutui[cei ce il omoara pe Nechifor], preotul Daniil, baba Maranda si personajele episodice: mos Pricop, functionarii de la prefectura din Piatra, functionarul de la Dorna
sper ca ti-am fost de folos.:*

| KiSs_2310 a răspuns:

Principale: Vitoria Lipan, Nechifor Lipan (soțul Vitoriei)
Secundare: Gheorghiță Lipan (fiul acestora), Minodora Lipan (fiica acestora), părintele Dănilă, Mitrea (argatul casei familiei Lipan), Baba Maranda (vrajitoarea satului), Calistrat Bogza & Ilie Cutui (asasinii lui Nechifor Lipan)

| anaaaa53 a răspuns:

Vitoria Lipan
Nechifor Lipan
Minodora
Gheorghita
Baba Maranda
subprefectul
mos Pricop
Calistrat Bogza impreuna cu sotia
Ilie Cutui impreuna cu sotia
Danil Milies
negustorul David
alti hangii

Pe acestea mi le aduc aminte si consider ca sunt cele mai importante.big grin Funda:X

| aElenaaa a răspuns:

Personajele sunt :

Principale : Vitoria Lipan.
Secundare : Ghiorghita
Episodice : Minodora, părintele Danil, cei doi criminali.
Figurante:Nechifor Lipan
Personaje colective: portretul muntenilor

| elenush017 a răspuns:

Romanul "Baltagul" are un număr foarte mare de personaje (principale: Vitoria; secundare: Ghiorghiţă; episodice: Minodora, părintele Danil, cei doi criminali; figurante: Nechifor Lipan; personaje colective: portretul muntenilor).