| anonim_4396 a întrebat:

Ce ar fi mai avantajos sa invat, limba coreeana sau japoneza? Ma intereseaza sa stiu pe care o pot memora mai bine, in special care imi va ramane pentru mult timp in memorie? Mie mi s-a zis ca limba coreeana e mai usoara, e adevarat? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| enverhoxha a răspuns:

Singura limbă orientală cu care merită să-ţi baţi capul e chineza. Vremea Japoniei a trecut, Coreea e prea mică, în India toată lumea educată e anglofonă.
China, bineînţeles, e viitoarea superputere economică şi culturală a lumii.
Dar chineza e grea, mai ales fiindcă e o limbă tonală. În schimb gramatica e foarte simplă.

| ZethOfficial a răspuns:

Japoneza iti poate folosi in viata ...coreana n-ai ce face cu ea

| NoName_2639 a răspuns:

Alllexxx invat si germana, insa de cand ma uit la seriale coreene, mi s-a deschis interesul pentru aceste limbi, iar japoneza datorita unei colege, am inceput sa invat cu ea dar ne-am lasat, si acum stiu putin din fiecare dar nu stiu pe care sa o aleg.

| KinokoஐKee a răspuns:

Japoneza e mult mai folositoare decat Coreeana, asa ca iti sugerez sa inveti Japoneza.

| alllexxx a răspuns:

Japoneza happy...dar daca poti invata limbi straine asa grele, in locul tau as invata germana happy