| aliss20 a întrebat:

Ce inseamna mai exact student integralist? Sa nu ai deloc restante? In ce consta mai exact adeverinta aceea de student integralist care se cere la inscrierea la facultate?

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca abia te inscrii si urmeaza sa fii acceptat sau nu, cum sa duci adeverinta de student cu toate examenele luate? Cine s-o elibereze? Facultatea la care tu inca nu te-ai inscris? Esti student dupa ce ai fost admis la facultate si esti integralist, eventual la sfarsitul semestrului (sau al anului) dupa ce ai dat examenele si le-ai luat pe toate.

| xXWhisperOfLoveXx a răspuns:

Student integralist= studentul care a luat tpote examenele
Cum adica adeverinta de student integralist, care se cere la inscriere? Daca e deja student de ce se mai inscrie la facultate?laughing

| McCadu a răspuns:

A fi integarlist itnradevar presupune sa nu ai restante, dar eu nu am auzit sa se ceara la inscrierea in cadrul unei facultati de o asemenea adeverinta. Adica tu te inscri la facultatea aia si nu ai cum sa fi sustinut vreun examen in cadrul ei ca sa se puna problema daca esti sau nu integralist. Acea adeverinta iti este ceruta pentru a obtine anumite beneficii in timpul facultatii dar numai dupa ce ai sustinut examenele. De exemplu pentru burse, excursii, tabere, cazare la camin sau chestii de genul. Sper ca am fost de ajutor.

| aliss20 explică:

Imi cer scuze nu am explicat corect, pentru inscrierea la o alta facultate, a doua.

| necunoscut1234 a răspuns:

Deci sa se lamureasca toata lumea.Pentru a fi integralist nu trebuie neaparat sai ai toate examenele luate.Esti considerat integralist daca ai adunat minim 30 de credite in sesiune.Eu de exemplu pot sa adun in urma sesiunii maxim 33 credite (daca iau toate examenele), dar am picat un examen care valoreaza 3 credite si astfel am adunat 30.Deci sunt integralist si pot sa primesc bursa.Aceste informatii le am din regulamete pentru bursa.