| NinjaPhoenix123 a întrebat:

am si eu nevoie de niste informatii.Sunt student anul 2 licenta la poli si vreau sa ma transfer la alta facultate tehnica.Treaba e ca am 5 restante si nici nu pot sa le iau in sesiunea urmatoare.Din ce am inteles, daca nu sunt integralist, pot sa-mi iau gandul de la transfer.De asemenea, secretarele nu vor sa-mi elibereze fisa cu situatia scolara daca nu platesc "datoriile", adica restantele fata de facultate, ceea ce mi se pare incorect.Am vreo posibilitate sa scap din situatia asta de rahat? Nici nu vreau sa stau sa repet anii aici degeaba.Sau pot sa spun ca sunt "rip" si am terminat cu facultatea?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul nu se poate realiza atata vreme cat ai restante.
daca nu le dai anul acesta, orcium vei ramane repent.
In ce priveste situatia ta scolara, eliberarea fisei se face doar in situatia i care ai platit toate taxele, asa cum este legal. oricum nu ai ce face cu fisa scolara, ca nu te mai poate primii nimeni, cu atatea restante si datorii.
Din pacate, cu 5 restante nu ai nici o sansa, decat sa repeti anul si doar in conditiile in care achiti taxele, altfel vei fii exmatriculat.
Sa stii ca, facultatea nu-i obligatorie, asadar nu trebuie sa te stresezi daca esti incapabil sa inveti pentru a lua examenele, putand sa renunti oricand la ea, reprofilandu-te, poate pe o postliceala de meserii.

| ItIsAlright a răspuns:

Nu ai cum sa te muti cu restante. Nu cred ca la cealalta facultate umbla canii cu covrigi in coada. Continua facultatea si da-ti restantele daca tot esti in anul 2. Iar daca repeti un an, nu e mare tragedie, daca nu ai altceva mai bun de facut.