| Marrythenight a întrebat:

Ce inseamna restante, la facultate? ( de medicina de exemplu )

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare facultate are o sesiune de examene (o perioada de 2-3 sapt in care dai examene). Examenele picate in acesta sesiune se numesc restante si se dau in sesiune de restante

| OoBunnyoO a răspuns:

Inseamna ca ai picat un examen (din diverse motive, fie nu ai invtat, fie nu te-ai prezentat), iar restantele sunt examenele din vara pe care nu le-ai luat in sesiunea normala si le dai in toamna, din nou. Le poti compara, oarecum, cu niste corijente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai picat un examen, îl vei da mai târziu.

| Phercine a răspuns:

Examenele care nu se trec. Daca nu iei un examen trebuie sa-l dai, si asta se numeste "restanta". Funda?

| andreea13deea a răspuns:

Pai cand nu iei un examen, dar mai poti da unul dupa